Shodou náhod umístili hackeři pod podvodný e-mail číslo mobilu paní Anežky. (Ilustrační snímek)

Shodou náhod umístili hackeři pod podvodný e-mail číslo mobilu paní Anežky. (Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Vinou podvodníků volaly ženě z Karlových Varů denně stovky lidí

  • 5
U falešného e-mailu, pomocí kterého se chtěli hackeři nabourat do počítačů uživatelů a získat tak přístup k jejich účtům, bylo uvedené pravé telefonní číslo. Žena na konci telefonu se nechtěně stala „zodpovědnou osobou“ a volaly jí desítky lidí za hodinu.

Nikomu není moc příjemné, když mu na jeho číslo volá někdo, kdo vlastně chce slyšet úplně někoho jiného.

Paní Anežce Novákové z Karlových Varů (jméno změněno, pravou identitu ženy redakce zná) takováto „chybička“ na jaře letošního roku notně znepříjemnila život. Byly dny, kdy vyřizovala desítky telefonů za hodinu. A to jenom proto, že se její číslo objevilo na jednom podvodném e-mailu.

Do poštovní schránky jej dostaly tisíce lidí. „Dlužíte XY tisíc korun. Smlouvu najdete v příloze,“ stálo zjednodušeně řečeno v e-mailu. Když se ale někdo chtěl do přílohy dostat, nainstaloval si do počítače virus, pomocí kterého se chtěli hackeři dostat ke kódům pro elektronické bankovnictví.

Nechtěně se stala „zodpovědnou osobou“

Aby dopis vypadal věrohodně, byl na jeho konci telefonický kontakt na „zodpovědnou“ osobu. A právě v něm se shodou těžko pochopitelných náhod objevilo číslo mobilního telefonu paní Anežky.

„Ani nedokážu spočítat, kolik lidí mi volalo. Byly jich stovky, možná i tisíce,“ vzpomíná na dny plné zoufalství paní Anežka.

„Už jsem nevěděla, co dělat. Vlastně jsem zpočátku ani nechápala, co po mně ti lidé chtějí. Byla jsem dost možná vyděšenější než ti lidé, kteří mi volali!“ říká s odstupem několika měsíců.

Když zjistila, o co jde, dávala volajícím jednu radu: „Neotevírejte přílohu!“ Telefony drnčely pořád. Ve dne i v noci, kdy měla naštěstí paní Anežka přístroj vypnutý. Ráno jenom spočítala zmeškané hovory. „Ti lidé na mě nebyli zlí. Byli spíš vyplašení. Naopak mi ještě děkovali, že jsem k nim vstřícná a že je varuji před nebezpečnou přílohou,“ líčí obsah telefonátů Karlovaračka.

Nebylo by pro ni jednodušší změnit číslo? „To byla první věc, která mě napadla. Ostatně mi to radila i jedna známá policistka. Ale pak jsem si řekla, že mě spousta mých známých má uloženou právě pod tímto číslem, takže jsem to zavrhla,“ odpovídá poškozená. Rozhodla se tedy trpět.

„Po pár dnech to opadlo. Ale s odstupem několika týdnů začali volat další. Totiž ti, kteří pracovali v zahraničí, a na mail přišli až po návratu do vlasti. Těch už ale naštěstí nebylo tolik,“ doplňuje paní Anežka.

Teď už má klid. Na dobu, kdy se nedobrovolně stala aktérem aféry s podvodnými e-maily, ale jen tak nezapomene. „Nebylo to pro mě ani pro mé okolí jednoduché. Dokážu si představit, že by někdo něco takového psychicky nezvládl. Já to naštěstí ustála,“ dodává Anežka Nováková.