Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Falešný kominík dostal živnostenský list, stačilo zalhat o své praxi

  19:25aktualizováno  19:25
Odhalenému falešnému kominíkovi Stanislavu Cingelovi z Lokte, který oklamal desítky lidí a už ho vyšetřuje policie, drzost rozhodně nechybí. Před pár dny požádal o živnostenský list a bez problémů ho získal. Stačilo, že na živnostenském úřadě v Sokolově předložil nepravdivé potvrzení, že brigádnicky sedm let vykonával praxi ve firmě svého otce - bývalého kominíka.
Falešný kominík bez praxe získal živnostenský list. Vzápětí požádal o jeho zrušení.

Falešný kominík bez praxe získal živnostenský list. Vzápětí požádal o jeho zrušení. | foto: Profimedia.cz

Hasiči varují, že podobným způsobem může oprávnění ke kominickému řemeslu získat prakticky každý. Bez školení či ověřování znalostí. Přitom jde o zodpovědnou práci. Zanedbání kontroly komínů může mít a často i mívá vážné následky. Hasiči jen za uplynulou zimu evidují spoustu požárů s touto příčinou.

Cingel získal živnostenský list díky dobrozdání, které mu napsal jeho otec. Ten už pověsil řemeslo na hřebík a odstěhoval se na Moravu. Je na potomka nazlobený a cítí se podvedený.

"Zaškoloval se, ale nic víc. Nepracoval u mě, nemá žádné zkušenosti. Potvrzení ze mě vymámil, aby mohl v Praze dělat rekvalifikační zkoušky. Netušil jsem, že požádá o živnostenský list. Tolik ostudy už je na mě moc," řekl Stanislav Cingel starší.

Se synem se rozešel ve zlém. Když zjistil, co provedl, hned napsal dva dopisy na živnostenský úřad do Sokolova, aby mladému oprávnění odebral. Mezitím mladý kominík s čerstvým živnostenským listem v kapse překvapivě sám požádal o jeho zrušení.

"Někdy v pátek minulý týden jsme mu oprávnění vydali. Nemohli jsme tomu zabránit, takové jsou zákony. A tento týden v pondělí jsme mu oprávnění na jeho žádost zrušili. Nevím, proč o to požádal, to my nezkoumáme," uvedla šéfka živnostenského úřadu v Sokolově Alena Botlíková. Cingel mladší to nevysvětlil, v úterý nezvedal telefon.

Falešný kominík neznal správné odpovědi

Hasičům se může trochu ulevit. Falešného kominíka si před pár dny pozvali na pohovor a ptali se ho na základní věci v oboru kominictví a požární bezpečnosti. "Na otázky například k minimální odstupové vzdálenosti hořlavého materiálu, přesahu hřebene střechy či k právním předpisům odpověděl, že odpověď nezná," poznamenal mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Policii už se přihlásilo asi čtyřicet lidí, u kterých Cingel revizi komína bez oprávnění provedl, dal jim i razítko a vybral od nich peníze. Zákazníky lákal tím, že byl levnější než konkurence a často si neúčtoval cestovné.

"Muž je podezřelý z neoprávněného podnikání a podvodu. Hlásí se nám noví a noví poškození, kteří uvádějí, že využili jeho služeb, vystavoval jim revizní zprávy bez odborné způsobilosti. Zahájili jsme trestní řízení," sdělila mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová.

Kominíci školení nepotřebují

K živnostenskému oprávnění potřebuje kominík buď výuční list nebo minimálně šestiletou praxi. Hasiči se podivují nad tím, že ve všech ostatních oblastech kontroly nebo revize z hlediska požární bezpečnosti (například hasicí přístroje nebo elektroinstalace), musí odborník projít školením a prokázat znalosti. V případě komických prací nic takového nepotřebuje.

Hasiči tak navrhují, aby oprávnění vykonávat kominické řemeslo podléhalo odbornému ověření znalostí. Garantem by mohlo být třeba Společenství kominíků ČR. Jeho prezident Emil Morávek o slabině ví.

"Snažili jsme se prosadit na ministerstvu a v parlamentu, aby se v zákoně objevila povinnost projít školením a kontrolou, ale nepodařilo se. Prý by to bylo omezování podnikání," komentoval situaci Morávek.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Najdete na iDNES.cz