Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Falešný kominík dostal živnostenský list, stačilo zalhat o své praxi

  19:25aktualizováno  19:25
Odhalenému falešnému kominíkovi Stanislavu Cingelovi z Lokte, který oklamal desítky lidí a už ho vyšetřuje policie, drzost rozhodně nechybí. Před pár dny požádal o živnostenský list a bez problémů ho získal. Stačilo, že na živnostenském úřadě v Sokolově předložil nepravdivé potvrzení, že brigádnicky sedm let vykonával praxi ve firmě svého otce - bývalého kominíka.
Falešný kominík bez praxe získal živnostenský list. Vzápětí požádal o jeho zrušení.

Falešný kominík bez praxe získal živnostenský list. Vzápětí požádal o jeho zrušení. | foto: Profimedia.cz

Hasiči varují, že podobným způsobem může oprávnění ke kominickému řemeslu získat prakticky každý. Bez školení či ověřování znalostí. Přitom jde o zodpovědnou práci. Zanedbání kontroly komínů může mít a často i mívá vážné následky. Hasiči jen za uplynulou zimu evidují spoustu požárů s touto příčinou.

Cingel získal živnostenský list díky dobrozdání, které mu napsal jeho otec. Ten už pověsil řemeslo na hřebík a odstěhoval se na Moravu. Je na potomka nazlobený a cítí se podvedený.

"Zaškoloval se, ale nic víc. Nepracoval u mě, nemá žádné zkušenosti. Potvrzení ze mě vymámil, aby mohl v Praze dělat rekvalifikační zkoušky. Netušil jsem, že požádá o živnostenský list. Tolik ostudy už je na mě moc," řekl Stanislav Cingel starší.

Se synem se rozešel ve zlém. Když zjistil, co provedl, hned napsal dva dopisy na živnostenský úřad do Sokolova, aby mladému oprávnění odebral. Mezitím mladý kominík s čerstvým živnostenským listem v kapse překvapivě sám požádal o jeho zrušení.

"Někdy v pátek minulý týden jsme mu oprávnění vydali. Nemohli jsme tomu zabránit, takové jsou zákony. A tento týden v pondělí jsme mu oprávnění na jeho žádost zrušili. Nevím, proč o to požádal, to my nezkoumáme," uvedla šéfka živnostenského úřadu v Sokolově Alena Botlíková. Cingel mladší to nevysvětlil, v úterý nezvedal telefon.

Falešný kominík neznal správné odpovědi

Hasičům se může trochu ulevit. Falešného kominíka si před pár dny pozvali na pohovor a ptali se ho na základní věci v oboru kominictví a požární bezpečnosti. "Na otázky například k minimální odstupové vzdálenosti hořlavého materiálu, přesahu hřebene střechy či k právním předpisům odpověděl, že odpověď nezná," poznamenal mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Policii už se přihlásilo asi čtyřicet lidí, u kterých Cingel revizi komína bez oprávnění provedl, dal jim i razítko a vybral od nich peníze. Zákazníky lákal tím, že byl levnější než konkurence a často si neúčtoval cestovné.

"Muž je podezřelý z neoprávněného podnikání a podvodu. Hlásí se nám noví a noví poškození, kteří uvádějí, že využili jeho služeb, vystavoval jim revizní zprávy bez odborné způsobilosti. Zahájili jsme trestní řízení," sdělila mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová.

Kominíci školení nepotřebují

K živnostenskému oprávnění potřebuje kominík buď výuční list nebo minimálně šestiletou praxi. Hasiči se podivují nad tím, že ve všech ostatních oblastech kontroly nebo revize z hlediska požární bezpečnosti (například hasicí přístroje nebo elektroinstalace), musí odborník projít školením a prokázat znalosti. V případě komických prací nic takového nepotřebuje.

Hasiči tak navrhují, aby oprávnění vykonávat kominické řemeslo podléhalo odbornému ověření znalostí. Garantem by mohlo být třeba Společenství kominíků ČR. Jeho prezident Emil Morávek o slabině ví.

"Snažili jsme se prosadit na ministerstvu a v parlamentu, aby se v zákoně objevila povinnost projít školením a kontrolou, ale nepodařilo se. Prý by to bylo omezování podnikání," komentoval situaci Morávek.

Autor:Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Dva opilí muži se poprali na autobusové zastávce kvůli drogám

Dva opilí muži se poprali kvůli drogám

Neshody při obchodu s drogami vygradovaly ve rvačku mezi dvacetiletým a pětadvacetiletým mužem v Ostrově na...

Ostrovská porodnice končí. Nejsou lidi na zajištění provozu ani děti

Běžně se v ostrovské porodnici rodí kolem 50 dětí měsíčně. V červenci jich ale

Porodnice v Ostrově na konci června definitivně skončí. Za koncem je úbytek porodů i nedostatek odborného personálu....

Další pohroma pro zadlužené Prameny, čeká je dražba části majetku

Obec Prameny s dluhem kolem sta milionů korun a téměř bez majetku, který by se...

Prameny na Chebsku se opět řítí do spirály dluhů. Čeká je dražba části majetku. Poté, co ztroskotala dohoda s...

Najdete na iDNES.cz