Falešný kominík bez praxe získal živnostenský list. Vzápětí požádal o jeho zrušení.

Falešný kominík bez praxe získal živnostenský list. Vzápětí požádal o jeho zrušení. | foto: Profimedia.cz

Falešný kominík dostal živnostenský list, stačilo zalhat o své praxi

  • 5
Odhalenému falešnému kominíkovi Stanislavu Cingelovi z Lokte, který oklamal desítky lidí a už ho vyšetřuje policie, drzost rozhodně nechybí. Před pár dny požádal o živnostenský list a bez problémů ho získal. Stačilo, že na živnostenském úřadě v Sokolově předložil nepravdivé potvrzení, že brigádnicky sedm let vykonával praxi ve firmě svého otce - bývalého kominíka.

Hasiči varují, že podobným způsobem může oprávnění ke kominickému řemeslu získat prakticky každý. Bez školení či ověřování znalostí. Přitom jde o zodpovědnou práci. Zanedbání kontroly komínů může mít a často i mívá vážné následky. Hasiči jen za uplynulou zimu evidují spoustu požárů s touto příčinou.

Cingel získal živnostenský list díky dobrozdání, které mu napsal jeho otec. Ten už pověsil řemeslo na hřebík a odstěhoval se na Moravu. Je na potomka nazlobený a cítí se podvedený.

"Zaškoloval se, ale nic víc. Nepracoval u mě, nemá žádné zkušenosti. Potvrzení ze mě vymámil, aby mohl v Praze dělat rekvalifikační zkoušky. Netušil jsem, že požádá o živnostenský list. Tolik ostudy už je na mě moc," řekl Stanislav Cingel starší.

Se synem se rozešel ve zlém. Když zjistil, co provedl, hned napsal dva dopisy na živnostenský úřad do Sokolova, aby mladému oprávnění odebral. Mezitím mladý kominík s čerstvým živnostenským listem v kapse překvapivě sám požádal o jeho zrušení.

"Někdy v pátek minulý týden jsme mu oprávnění vydali. Nemohli jsme tomu zabránit, takové jsou zákony. A tento týden v pondělí jsme mu oprávnění na jeho žádost zrušili. Nevím, proč o to požádal, to my nezkoumáme," uvedla šéfka živnostenského úřadu v Sokolově Alena Botlíková. Cingel mladší to nevysvětlil, v úterý nezvedal telefon.

Falešný kominík neznal správné odpovědi

Hasičům se může trochu ulevit. Falešného kominíka si před pár dny pozvali na pohovor a ptali se ho na základní věci v oboru kominictví a požární bezpečnosti. "Na otázky například k minimální odstupové vzdálenosti hořlavého materiálu, přesahu hřebene střechy či k právním předpisům odpověděl, že odpověď nezná," poznamenal mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Policii už se přihlásilo asi čtyřicet lidí, u kterých Cingel revizi komína bez oprávnění provedl, dal jim i razítko a vybral od nich peníze. Zákazníky lákal tím, že byl levnější než konkurence a často si neúčtoval cestovné.

"Muž je podezřelý z neoprávněného podnikání a podvodu. Hlásí se nám noví a noví poškození, kteří uvádějí, že využili jeho služeb, vystavoval jim revizní zprávy bez odborné způsobilosti. Zahájili jsme trestní řízení," sdělila mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová.

Kominíci školení nepotřebují

K živnostenskému oprávnění potřebuje kominík buď výuční list nebo minimálně šestiletou praxi. Hasiči se podivují nad tím, že ve všech ostatních oblastech kontroly nebo revize z hlediska požární bezpečnosti (například hasicí přístroje nebo elektroinstalace), musí odborník projít školením a prokázat znalosti. V případě komických prací nic takového nepotřebuje.

Hasiči tak navrhují, aby oprávnění vykonávat kominické řemeslo podléhalo odbornému ověření znalostí. Garantem by mohlo být třeba Společenství kominíků ČR. Jeho prezident Emil Morávek o slabině ví.

"Snažili jsme se prosadit na ministerstvu a v parlamentu, aby se v zákoně objevila povinnost projít školením a kontrolou, ale nepodařilo se. Prý by to bylo omezování podnikání," komentoval situaci Morávek.