Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mise splněna. Jiří Bartoška vybojoval ve Varech vyšší městskou dotaci

  13:59aktualizováno  13:59
Prezident mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška a výkonný ředitel Kryštof Mucha v úterý vybojovali vyšší městskou dotaci na pořádání dalšího ročníku přehlídky. Zastupitelům museli slíbit, že společnost Film Servis Festival použije peníze na služby dodané výhradně karlovarskými podnikateli a společnostmi.

Prezident mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška a výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha přijíždějí na zasedání karlovarských zastupitelů. S sebou mají i krabici s tiskem, který o filmové přehlídce psal. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zástupci Karlových Varů letos organizátorům filmového festivalu přiklepli z rozpočtu místo tradičních osmi milionů korun jen sedm. Radnice totiž šetří. Pořadatelé se však na vedení města obrátili s prosbou, zda by mohlo původní výši dotace zachovat. Na oplátku nabídli, že začnou víc využívat místní zdroje.

Fotogalerie

"Nejsme tady dnes jako kulturní vložka. Chceme jen požádat zastupitele, aby přehodnotili snížení podpory z osmi na sedm milionů," řekl Jiří Bartoška v zastupitelském sále. Společně s Kryštofem Muchou pak promítli prezentaci, která ukázala festivalový přínos pro město.

"Festival patří mezi dvanáct největších mezinárodních filmových přehlídek a dosáhl nejvyšší kategorie A. Stal se zásadním momentem pro českou kinematografii, neboť se zde mohou scházet tvůrci se světovými producenty," zhodnotil Kryštof Mucha.

Přehlídka vynáší městu desítky milionů

Film Servis Festival si také udělal přehled, kolik peněz přehlídka vynese. Společnost v Karlových Varech utratí zhruba 55 milionů korun, a to za ubytování, honoráře a doprovodný program. Diváci i hosté festivalu na západě Čech nechají zhruba stejně - po čtyřiceti milionech korun, o polovinu méně přidají partneři.

"Během devíti dní se jedná řádově o 170 utracených milionů. Proto myslím, že vaše investice a pomoc festivalu dává smysl," podotkl Mucha.

Karlovarské zastupitele se jim nakonec podařilo přesvědčit. Slíbit ale museli, že městské peníze použijí na služby výhradně zdejších podnikatelů nebo firem, vyjma ubytování. Na karlovarské zdroje doposud padalo pětasedmdesát procent dotace. Zástupcům Karlových Varů rovněž řekli, že zváží větší zapojení letního kina do festivalového programu.

Zastupitelé filmařům děkovali

Jiří Bartoška a Kryštof Mucha si vesměs vyslechli poděkování za práci, kterou na festivalu odvádějí. Ačkoli někteří zastupitelé naznačovali, že se stává pražskou akcí v Karlových Varech.

"Letos je to 21 let, co na festivalu pracuji. Za takovou dobu už k městu patřím. Jsem Karlovarák," prohlásil Jiří Bartoška s tím, že pouze adresa sídla společnosti Film Servis Festival je pražská.

Organizátoři letos připravují 49. ročník přehlídky. Mezinárodní filmový festival se uskuteční od 4. do 12. července.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz