Graffiti Boom 2015. Ondřej Vyhnánek a rozdělaná exteriérová malba na stěně...

Graffiti Boom 2015. Ondřej Vyhnánek a rozdělaná exteriérová malba na stěně jedné chebské trafostanice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Šedivé zdi v Chebu zdobí graffiti, tvoří galerii pod širým nebem

  • 0
Ještě nedávno to byly obyčejné šedivé zdi. Dnes je zdobí velkoformátová umělecká díla. Vytvořili je přední streetartoví umělci, kteří se letos už pošesté sjeli do Chebu v rámci festivalu Graffiti Boom. Na západě Čech tak vzniká ojedinělá graffiti galerie pod širým nebem, která nemá v republice obdoby.

Organizátorem festivalu je Galerie výtvarného umění v Chebu. 

„Cílem je vytvářet v Chebu živou galerii nástěnných maleb na vysoké umělecké úrovni. Do projektu jsou zapojeny školy a veřejné instituce, které poskytnou své budovy. Na jejich zdech vznikají umělecky hodnotná díla, působící nejen v kontextu městské výzdoby, ale i výtvarného umění obecně,“ uvedl Jiří Gordon z chebské galerie.

Mění se školy, menší objekty, výměníky i dříve posprejované zdi. „Vzniklé práce mají nejen kvalitativní a estetickou hodnotu, ale působí i na generace školáků, kteří tak mají možnost vidět velkoryse pojatá díla s morálním a didaktickým obsahem,“ doplnil Gordon.

Příkladem může být zeď na planetáriu chebského gymnázia. Původní šeď nahradila temná noční obloha se zářícími hvězdami, na které jsou symbolicky vyjádřeny atributy současné civilizace.

Autor Michal Škapa, který ve veřejném prostoru vystupuje pod uměleckým jménem Tron, se inspiroval poselstvím, které za hranice sluneční soustavy nese sonda Pioneer 10.

Poselství cizím civilizacím

„Vesmír mě odjakživa fascinuje. Proto jsem přijal nabídku tvořit na zdi planetária. A kovová plaketa na palubě sondy zjednodušeně obsahuje to, co Země a lidská společnost znamená,“ vysvětlil Tron, který poselství přenesl na zeď školy.

Nyní tak jsou na ní nahé postavy muže a ženy, sluneční soustava s naznačením domovské planety sondy. Také je pomocí symbolů udaná poloha Země v naší Galaxii vzhledem k několika pulsarům.

V levé části obraz oživuje další poselství, které lidé do vesmíru poslali. Jedná se o rádiový signál z teleskopu Arecibo v Portoriku. Řetězec 1 679 znaků obsahuje po dekódování a seřazení do 73 řádků po 23 znacích obrazec, znázorňuje základní informace o civilizaci a člověku. V pravé části je pruh barevného spektra. „To jsou barvy, ve kterých člověk vesmír pozoruje,“ doplnil Tron.

Na stěně v sousedství areálu Lokomotivy zas na zeď usedl motýl s barevnými křídly. „Ten symbolizuje Evropu. Tmavé okolí je svět. Ale nechci nikomu vnucovat svůj výklad. Na každého dílo působí jinak. Ať si každý udělá obrázek sám,“ řekl Ondřej Vyhnánek, neboli X-DOG.

V Chebu během šesti ročníků festivalu tvořila řada umělců zvučných jmen. Vedle Michala Škapy a Ondřeje Vyhnánka to byl například Jakub Maruška, známý pod pseudonymem Masker, a také Pasta Oner, vlastním jménem Zdeněk Řanda.

Festival i letos zahájila výstava streetartových umělců v budově galerie. Až do 23. srpna představuje tvorbu dvou předních osobností české graffiti scény Jakuba Uksy, známého jako OBIC, a Ondřeje Vyhnánka.

„Galerie se snaží vyčlenit a připravit další veřejné plochy, na které by pozvaní výtvarníci mohli malovat. Malby oživí nejen prostor, ale mají zpravidla i preventivní charakter před dalším sprejováním. Pokud se překryjí poničené a posprejované zdi kvalitními díly, velmi zřídka se stává, že by je někdo ničil. I v rámci komunity writerů platí daná pravidla a respekt,“ dodal Jiří Gordon.