Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miluje Star Trek. V kostýmu seriálového hrdiny se prochází ulicemi

  9:22aktualizováno  9:22
Jako malý kluk miloval Filip Neumann z Chebu dobrodružné knížky, k jeho oblíbeným autorům patřil Jules Verne nebo Karel May. Později začal sledovat seriál Star Trek, který si úplně zamiloval. Jeho život se změnil.

V kostýmu ze seriálu Star Trek budí Filip Neumann pozornost například i v chebském nákupním centru. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Stranou u Filipa nezůstávaly ani další světy, ať už to bylo Star Wars, Tolkieonovo Universum nebo Sapkowského Zaklínač. Před několika lety pak navštívil setkání fanoušků Star Treku s herečkou Kate Mulgrew, která v seriálu představuje kapitánku Kathryn Janewayovou.

„Do té doby jsem jen o podobných akcích četl. Vůbec jsem netušil, že v Česku je taková komunita fanoušků. Na tom setkání jsem byl ze všeho úplně vyjevený. Viděl jsem na vlastní oči hrdinku ze svého seriálu, kterou jsem obdivoval jen v televizi,“ poznamenal Filip Neumann.

Uniforma seriálového hrdiny nejde přehlédnout

Právě tam poprvé uviděl život komunity fanoušků. Někteří z nich měli uniformy jako jejich hrdinové ze seriálu.

„Nechal jsem si potom ušít na míru uniformu ze Star Treku. Loni jsem si udělal kostým do takzvaného steampunku. Černá košile, výložky, kolt, klobouk se svářečskými brýlemi a předělaná airsoftová brokovnice. Tu jsem přestříkal a doplnil ozubenými kolečky a optikou. Zatím poslední kostým, který mám, je do historických LARPů. Dobrý meč, prošívaná zbroj a plášť. Většinou si všechno sám vyrábím. Vyjde to levněji,“ dodal Neumann.

A v uniformě důstojníka Federace občas Filip Neumann vyrazí i na veřejnost. A všude budí zaslouženou pozornost. Na Valdštejnských slavnostech v Chebu skupinu fanoušků Star Treku nepřehlédl ani vévoda Albrecht z Valdštejna.

„Chtěl vědět, co tam dělám. Tak jsem mu řekl, že jsme přišli z budoucnosti zkontrolovat, jestli se historie odvíjí správně,“ pohotově reagoval Neumann na vévodův dotaz.

Na prvním setkání s fanoušky našel řadu nových kamarádů a přátel. „Potkal jsem i Praotce Trekkie, což je český fanoušek, který se seriálem zabývá už více než 30 let. Je to teď můj velký kamarád. Tehdy jsem pochopil, že to není jen o tom přijet na akci. Člověk se tady může pobavit s lidmi o věcech, které ho zajímají a baví. A takových lidí na podobných akcích potká hodně,“ poznamenal Neumann.

S komunitou fanoušků nejrůznějších sci-fi a fantasy světů navázal pravidelné vztahy a spolupráci. Kromě nejrůznějších srazů se začal účastnit také LARPů, které k životu fanoušků neodmyslitelně patří. A protože na Chebsku není komunita příliš velká, spolupracuje i s chebským domem dětí a mládeže Sova.

„Tam jsem navázal na tradiční víkendovky, které Sova pořádá. Ty měly vždy nějaké téma a mne napadlo udělat takový malý startrekovský LARP. Dětem se to hodně líbilo,“ vysvětlil.

Jen jeden svět Filipovi nestačí

Filip Neumann se ale nebojí postavit ani na temnou stranu tolkienovského světa.

„Většina fandů je na té jakoby dobré straně, jednou jsme si ale řekli, že vyzkoušíme i tu druhou stranu. A tak se předloni konal Skřetí pochod v Chotěboři na Festivalu fantazie. Sešlo se pár lidí v kostýmech temné strany, skřeti, orkové, goblini a podobně. Měli jsme pár přednášek třeba na téma, jak se zbavit elfí čistoty nebo jak uvařit elfská ouška. To byla taková malá parodie na televizní vaření Jiřího Babici,“ popsal Neumann zajímavý nápad.

Skřetí průvod pak vyrazil mezi ostatní fanoušky. „Cestou jsme ulovili jednu elfku, vyděsili ostatní Tolkienovce a u oltáře jsme obětovali elfku, která nakonec konvertovala ke skřetům,“ zavzpomínal Neumann.

Pro něj ale existuje víc světů než jen Star Trek. „Počítám se k multifandomu, nepreferuji jen jeden svět. Nejraději mám sice Star Trek, ty ostatní ale nezavrhuji, ať už je to svět Zaklínače, Terryho Pratchetta, Doktora Who nebo Star Wars. Neřeším to. Kamarád třeba fandí světu My Little Pony. Mají také úžasný fandom s celosvětovou působností,“ dodal Neumann.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz