Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karlovarský režisér v novém filmu představuje nejlepší evropské jezdce

  12:10aktualizováno  12:10
Takový dokument z prostředí okolo nejlepších evropských jezdců na horských kolech, jaký natočil karlovarský režisér Martin Vrbický a jeho přátelé, v Evropě ještě nevznikl. Jmenuje se Signatures. Tým filmařů s ním od dubna jezdí po světě. Snímek uvidí lidé v mnoha městech světa. V Karlových Varech to málem nevyšlo.

Propagační snímky k novému filmu Signatures karlovarského režiséra Martina Vrbického. | foto: fullfaceproductions

Viděli jej diváci ve Vancouveru, premiéra se chystá i v Izraeli, Ukrajině nebo italském Bolzanu. Když ho chtěl Martin Vrbický ukázat doma, poněkud narazil. Karlovy Vary, město mezinárodního filmového festivalu, totiž nemá vhodné klubové prostory.

Fotogalerie

"Je to velmi paradoxní. Organizujeme spousty premiér po světě, ale jednodušší je to ve Vancouveru než v Karlových Varech," podotýká.

Po usilovném hledání mu nakonec vyšli vstříc provozovatelé Slash baru v Bohaticích, kde se v sobotu koná afterparty spojená s promítáním filmu. Obojí bude součástí historicky prvního extrémního sjezdu horských kol městem. Jenže na plátno ve Slash baru uvidí jen asi sedmdesát lidí.

"Potřebovali bychom klub pro dvě stovky návštěvníků, který v Karlových Varech bohužel chybí. Oslovili jsme zdejší kina, jenomže v nich bychom museli v jedenáct večer skončit. Vhodný není ani Lidový dům, jehož kapacita je větší, a pokud přijdou dvě stovky diváků, vypadá prázdně, což nepůsobí zrovna dobře," vysvětluje.

Premiéra snímku Signatures se přitom konala v pražském Roxy, kam dorazilo 1300 lidí, což filmaře velmi potěšilo. "Byl zcela vyprodaný, což se nestává ani některým kapelám, které v něm hrají," usmívá se Martin Vrbický.

Snímek Signatures, tedy podpisy, vznikal i s přípravami dva a půl roku, natáčecích dní bylo devadesát. Autoři jej poskládali z osmi kapitol, které se věnují různým jezdeckým stylům, třeba downhillu nebo freestylu.

"Hodně dbá na obrazovou stránku. Ukazuje, jak a kde jezdí slavná jména převážně ze střední Evropy. Celkem ve snímku vystupuje patnáct jezdců, například ze Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska nebo Německa," říká.

Rozpočet filmu byl 800 tisíc korun

Jedním z nich je třeba slovenský urban-downhiller Filip Polc, s nímž vyráželi filmaři několik dní do centra Prahy. "Natáčeli jsme jej v historickém centru od čtyř do osmi do rána, než město zaplavili turisté," vypráví Martin Vrbický. Tento moment snímku měl prý velký ohlas v zámoří, kde se s podobnými kulisami diváci moc často nepotkávají.

Kromě hlavního města se tvůrci vydali i do Krušných hor, a to jak na jejich českou, tak německou stranu, kde společně jezdili rideři obou národností. "Točili jsme na podzim, kdy do Krušných hor tradičně přicházejí inverze. Když to Kanaďané viděli, ptali se nás, jestli se to odehrávalo na Kamčatce," směje se.

Snímek Signatures, jehož kmotrou je snowboardistka Eva Samková a kajakář Vavřinec Hradílek, měl rozpočet kolem 800 tisíc korun, a nebýt dvou silných sponzorů, tvůrcům by se jej vůbec nepodařilo natočit.

V budoucnu by však už cestu k penězům mohli mít snazší, neboť díky filmu mohou ukázat, že točit podobné formáty opravdu umějí. Jejich dílo uvidí i diváci kanálu ČT4 sport, a to 23. května.

Za filmem stojí kromě Martina Vrbického také další karlovarský tvůrce Štěpán Romanov a sportovní fotograf z Prahy Jan Kasl. Kromě hlavního města a Krušných hor zavede diváky také do Indonésie, kde se filmaři šplhali ve čtyřicetistupňovém vedru na sopky, do Barcelony, Livigna nebo do Britské Kolumbie.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Dvojice kradla v obchodě, přistižená žena bila člena ostrahy pěstí

Ilustrační snímek

Karlovarští kriminalisté obvinili muže a ženu, kteří společně kradli v jednom z obchodů. Když je přistihla ostraha,...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz