Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na party ve Varech budou všichni VIP. Bartoška je v pohodě, řekl primátor

  12:06aktualizováno  12:06
Karlovarská filmová přehlídka letos oslaví padesátiny. Poprvé v historii se v okolí Thermalu a v ulicích města bude pořádat velkolepá festivalová party. Všichni budou VIP.

Prezident festivalu Jiří Bartoška je opět v plné síle, jen kouří méně cigaret | foto:  Dan Materna, MAFRA

Fotografa a lovce autogramů Vladimíra Zábranského z Horního Slavkova už nyní brní nedočkavostí ruce, i když jubilejní, 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná až 3. července. 

„Fotografické nádobíčko už mám prohlédnuté a připravené. A minulý pátek jsem zažádal o akreditaci jako volný fotograf,“ řekl filmový fanoušek. Od roku 1968 nevynechal ani jeden ročník festivalu.

Letos se z Vladimíra Zábranského a dalších lidí poprvé při velké festivalové party v okolí hotelu Thermal a ulicích města stane VIP host. Stačí k tomu jednoduchý symbol - papírový motýlek anebo červené líčení. Zváni jsou pod širé nebe - jako VIP - všichni, včetně batůžkářů. 

Premiérovou party vítá i primátor Petr Kulhánek, který se s prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou a jeho spolupracovníky sešel v Praze. A přivezl dobré zprávy.

Primátor: Bartoška vypadá odpočatě, méně kouří

„Prezident Jiří Bartoška je velmi svěží a vypadá odpočatě. Má krásnou vizáž. Je naprosto v pohodě, v plné síle připravuje festival. Říká, že kouří méně cigaret,“ oznámil primátor. 

Uklidnil tak veřejnost, která se strachovala, že letošní jubilejní festival bude bez jeho dlouholetého prezidenta. Lékaři mu totiž loni v listopadu diagnostikovali rakovinu mízní uzliny v mezihrudí, takže bylo nutné ozařování.

Při festivalu se Karlovy Vary snaží utlumit stavební ruch ve městě a dokončit naplánované akce, aby nikdo nemusel klopýtat přes rozkopané ulice. Letos se to sice nepodařilo v případě rekonstrukce Americké ulice, to však festival neohrožuje. 

„Hotová ale bude Stará pražská silnice,“ konstatoval primátor. Z kulturních akcí vypíchl dvojkoncert skupin Olympic a Omega v letním kině. Jisté je, že se v něm letos budou i promítat filmy. Město má zájem, aby bylo projekcí co nejvíce. 

„Jubilejní ročník festivalu vnímáme jako něco extra. Místo zahajovacího večera v lázeňském hotelu Thermal a následné open party v Grandhotelu Pupp se v podstatě uskuteční večírek před hotelem Thermal, který je festivalovým centrem. Akce je naprosto přístupná široké veřejnosti,“ oznámilo vedení magistrátu. 

Radost by mohli mít účastníci festivalu i z rekonstrukce hotelu Národním dům, kde přibude několik stovek míst k sezení. Nedostačující kapacita kinosálů je tradiční slabinou festivalu.

Trn z paty organizátorům nevytrhne ani nafukovací kino. V hotelu se bude promítat všech devět dní festivalu. Minimálně se počítá se třemi stovkami sedadel, můžou jich ale být až čtyři stovky. V hotelu se uskuteční i společenské akce.

Kulaté jubileum letos neslaví jenom festival, ale i lázeňský hotel Thermal. Svatostánkem filmu se stává letos potřicáté. A největší kulturní událost Karlových Varů bude připomínat po celý rok.

„Kavárnu u recepce jsme přejmenovali na Film Cafe. Budeme v ní propagovat festival celoročně. Například výstavami,“ sdělil generální ředitel hotelu Rudolf Mašata.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Najdete na iDNES.cz