V Chebu se konal čtyřiadvacátý ročník dějepisné soutěže studentů gymnázií na...

V Chebu se konal čtyřiadvacátý ročník dějepisné soutěže studentů gymnázií na téma „Protektorát a Slovenský štát“. Na snímku družstvo ze slovenského Martina. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Studentům v dějepisné soutěži daly zabrat otázky ze slovenské kultury

  • 18
Už počtyřiadvacáté hostil Cheb finále prestižního vědomostního klání, na které se do města sjíždějí nejlepší mladí historici z České republiky i ze Slovenska. Tentokrát se otázky týkaly období od vzniku protektorátu a Slovenského štátu až k osvobození Československa.

Pořádně těžkou hlavu měla před letošní dějepisnou soutěží učitelka chebského gymnázia Martina Grillová. Z týmu, který už od února pravidelně připravovala, totiž nezůstal kámen na kameni.

Z původní tříčlenné skupiny hájila barvy Gymnázia Cheb jen septimánka Karolína Sochová. Namísto dvou gymnazistů, kteří přípravu nezvládali, naskočily do soutěže jen několik týdnů před začátkem maturantky Hana Bělohoubková a Michaela Němečková.

Vyzkoušejte své vědomosti z historie Československa

Mezi otázkami, na které odpovídali studenti gymnázií v dějepisné soutěži, bylo i následujících osm.

Otázky:

1. Kdo byl prvním ministrem financí československé exilové vlády v Londýně?

2. Kdo režíroval populární protektorátní film Noční motýl?

3. Mezi popravenými 2. května 1945 v Terezíně byl jeden z hlavních reprezentantů levicové organizace Předvoj. Kdo to byl?

4. Kdo byl prvním velitelem I. československé partyzánské brigády Jana Žižky?

5. Kdo byl v letech 1939 – 1945 trenérem slovenské fotbalové reprezentace?

6. Jaký byl úředně stanovený kurs slovenské koruny k říšské marce?

7. Ve které oblasti operoval partyzánský svazek Čapajev?

8. Jak se jmenoval první slovenský kreslený film (nedokončený) z dílny Viktora Kubala?

Odpovědi:

1. Eduard Outrata, 2. František Čáp, 3. Jevgenij Šesták, 4. Ján Ušiak, 5. Štefan Čambal, 6. 11,62 Sk = 1 RM, 7. Slanské vrchy, 8. Únos

„Je to pro nás určitý hendikep. Ale celý soutěžní tým pracoval poctivě. Scházely jsme se s dívkami každý pátek a ve škole jsme zůstaly i 17. listopadu, kdy měli všichni ostatní volno,“ vysvětluje Grillová před prvním kolem soutěže.

Svým svěřencům přitom udílí poslední pokyny. „Klid. Dost toho umíte, tak to tam dejte,“ poklepává na rameno viditelně nervózním dívkám. Pak už musí odejít, soutěž začíná.

„Letošní ročník je hodně specifický. Otázky se týkají období od vzniku protektorátu a Slovenského štátu až k osvobození Československa. Je to přibližně jen šest let, ale to období je nabité událostmi. Navíc se dějiny Čechů a Slováků v té době rozdělily a pohled, jakým se oba národy tehdy dívaly na některé dějinné momenty, byl odlišný. Složité bylo také dohledávat některá fakta ve starší literatuře, protože v období socialismu byly informace podávány zkresleně,“ přibližuje Grillová problémy, se kterými se soutěžící museli během příprav vypořádat.

Letos to však tříčlenná družstva mají opět o něco složitější. Přibližně čtyřicet procent otázek je ve slovenštině, zbytek v češtině. A i to může být pro některé soutěžící znamenat problém.

„Asi nejvíc nám daly zabrat otázky z oblasti slovenské kultury,“ shodují se dívky v přestávce před vyhlášením výsledků. „To souhlasí,“ pokyvuje hlavou Karolína Sochová, která jediná byla součástí loňského soutěžního týmu a dějinám by se chtěla věnovat i v budoucnu.

„Všechno začalo, když mi byly asi čtyři roky. Dostala jsem knížku o historii, ze které mi rodiče začali číst. A tahle knížka postupně nahradila pohádky,“ vzpomíná Karolína na to, jak vznikla její vášeň pro historii.

Vítězná trofej putuje do Strážnice

V tvrdé konkurenci se chebští gymnazisté nakonec umístili na devětašedesátém místě. Kromě Chebu se soutěže zúčastnila i další gymnázia z kraje. Zástupci Gymnázia Ostrov, kteří skončili čtyřiadvacátí, studenti ze Sokolova, kteří obsadili příčku s číslem padesát, a gymnazisté z Aše. Ti pro letošní rok drží sedmdesáté místo.

Vítězství a trofej nejcennější putuje tentokrát do Strážnice. Druhé místo patří družstvu z Jihlavy a třetí post obsadili gymnazisté ze Sušice.

Soutěž se koná každoročně od roku 1992. Loni poprvé organizátor prestižního klání Miroslav Stulák připravil navíc i krajská kola soutěže. Díky předvýběru se tak do Chebu sjelo pětasedmdesát družstev nejlepších mladých historiků z Čech a ze Slovenska.