Město svolá do konce roku valnou hromadu firmy a pokusí se tam prosadit vznik dozorčí rady, i kdyby se odměny pro členy nového orgánu měly promítnout do ceny tepla. Ilustrační foto

Město svolá do konce roku valnou hromadu firmy a pokusí se tam prosadit vznik dozorčí rady, i kdyby se odměny pro členy nového orgánu měly promítnout do ceny tepla. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Finanční výbor v Habartově má podezření na tunelování městské firmy

  • 2
S podezřením na tunelování napůl městské teplárenské firmy Hatespo v Habartově přišel finanční výbor, který je poradním orgánem zastupitelstva. Místostarosta Milan Krčín navíc ve středu na zasedání zastupitelstva vystoupil se svými výpočty, podle nichž lidé platí teplo předražené o 10 procent.

Hatespo funguje jako teplárenská společnost, v níž poloviční podíl vlastní město a druhou polovinu drží firma Enestra podnikatele Jaromíra Brože.

Podle Milana Krčína smí Hatespo vytvářet zisk maximálně 1 milion korun ročně. Jenže zisk si zvedla přibližně na 4 miliony korun. Zřejmě proto, aby zvládla zaplatit rekonstrukci kotelny, výměníků a potrubí. Kdyby Hatespo dodržela plánovanou míru zisku, měli by lidé podle Krčínových čísel teplo o 50 korun na gigajoule levnější.

Rekonstrukce teplofikace v Habartově měla původně stát 48 milionů korun. Prodražila se ale na 60 milionů a ještě se za tyto peníze nepodařilo opravit vše.

Hatespo mělo mít z minulých let našetřeno asi 5 milionů korun. Zastupitelé si přáli, aby zisk z dřívějška zůstal nerozdělen. "Na účtu ale peníze chybí, byly také použity na rekonstrukci," oznámil místostarosta Krčín. Mluví o neoprávněném vyvádění finančních prostředků z Hatespa.

Letos na jaře firma Hatespo požádala radnici o půjčku 5 milionů korun a dostala ji. "Z materiálů ale vyplynulo, že Hatespo poslala Enestře 4. dubna 5 milionů korun, před tím v lednu 2 miliony a loni v květnu 3 miliony. Hatespo se tuneluje a zisk jde do soukromých rukou," oznámila členka finančního výboru Nadka Krausová.

Ta také napadla starostu Iva Zemka (jednatel Hatespa a zástupce města ve firmě), že lhal, když o půjčku pro firmu žádal. Tvrdil tehdy, že díky půjčce se Hatespo vyrovná se zvýšenou daní z přidané hodnoty.

"Na DPH to nebylo. Tím pádem starosta přímo lhal, když žádost předkládal. Jak můžete čekat, že takový člověk bude hlídat hospodaření města? Peníze se skutečně tunelují," přesvědčovala Nadka Krausová zastupitele. Míní, že podezření jsou natolik vážná a zralá na podání trestního oznámení, že by věc měla prověřit policie.

Kontrola z finančního úřadu údajně závady nenašla

Nabízí se otázka, proč město v Hatespu nezasáhne, když drží podíl 50,1 procenta a jednatelem je starosta Ivo Zemek. Ten se ve středu večer na zasedání zastupitelstva bránil spíše mírně. Podle informací MF DNES má město s partnerskou firmou Enestra problémy a nedostává od ní některé informace.

firma Hatespo

Hatespo vznikla v roce 2010. Založilo ji město spolu s investorskou firmou Enestra. Město vložilo teplofikační majetek v hodnotě 10 milionů korun. Enestra kotelnu, pozemky a 7 milionů korun v hotovosti. Hatespo si vzalo na rekonstrukci teplofikací úvěr 44 milionů korun v bance a zaručit se za něj muselo město.

Zemek si není vědom, že by zastupitelům o půjčce lhal. "Mluvil jsem o tom, že pět milionů chybí. Možná jsme si nerozuměli." Slova o tunelování označil za silná.

"Už se kolem toho ale začalo něco dít, měli jsme kontrolu z finančního úřadu a závady nenašla," řekl Zemek.

Připomněl zastupitelům, že díky jeho aktivitě loni ČEZ teplárenská nezdražila teplo, které do města z elektrárny Tisová posílá. Varoval Krausovou, že by trestní oznámení za nařčení mohlo být podáno i na ni. "Klidně mě žalujte, já si za svým stojím. Ať to někdo přijde vyšetřit," zareagovala Krausová.

Zastupitelé včetně Zemka ale nakonec celkem jednoznačně rozhodli, že je třeba bránit zájmy města v Hatespu. Dali tak finančnímu výboru za pravdu.

Město svolá do konce roku valnou hromadu firmy a pokusí se tam prosadit vznik dozorčí rady, i kdyby se odměny pro členy nového orgánu měly promítnout do ceny tepla. Radnice na základě výpočtů místostarosty Krčína nechá prověřit kalkulovanou cenu tepla.

Město si také objedná vlastní znalecký posudek, aby zjistilo hodnotu a rozsah rekonstrukce teplofikací. Bude chtít doložit výsledek výběrového řízení na dodavatele rekonstrukce.

Město totiž podle místostarosty Krčína nebylo seznámeno s výsledkem soutěže a nevědělo ani o kontrole z Energetického regulačního úřadu.

Pozoruhodné je, že šéf firmy Enestra Jaromír Brož seděl celou dobu na zasedání zastupitelstva a výtky ho nechaly v klidu. Reagoval až na výzvu zastupitelů, aby se konečně vyjádřil. "Všechny požadované podklady město od Hatespa dostalo. Urážka, že Enestra krade, je bohapustá lež." Svolání valné hromady, kde by stav hospodaření přišel na přetřes, se Brož nebrání.