Podle ředitele bude nový závod firmy EPT Connector v Habartově jedním z nejlépe technologicky vybavených v kraji. (ilustrační snímek)

Podle ředitele bude nový závod firmy EPT Connector v Habartově jedním z nejlépe technologicky vybavených v kraji. (ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Strojaři dostanou šanci, firma EPT se bude stěhovat a nabere nové lidi

  • 3
Moderní továrnu za 75 až 100 milionů korun postaví v Habartově na Sokolovsku strojírenská firma EPT Connector. Přestěhuje se tam ze Svatavy, rozšíří výrobu a zaměstná 300 lidí - tedy o sto víc než dnes. Uplatnění najdou například nástrojaři, seřizovači a další kvalifikovaná strojaři.

Pro okres, kde dosahuje nezaměstnanost 11 procent a hrozí i vyšší, protože tu v dohledné době skončí těžba uhlí, je to jedna z mála lepších zpráv.

Společnosti EPT teď zmizela z cesty velká překážka. Zastupitelé Habartova jí vyšli vstříc a na mimořádném zasedání schválili změnu územního plánu tak, aby velká výrobní hala se sklady a kancelářemi mohla na 6 tisících metrech čtverečních vůbec vyrůst.

EPT Connector

  • Firma vyrábí elektrotechnické součástky například do aut. 
  • Česká pobočka německé matky sídlí ve Svatavě a má 200 zaměstnanců. 
  • Získala nové zakázky a postaví do roku 2016 v Habartově nový větší závod a přestěhuje se sem. Rozšíří počet pracovních míst o třetinu na celkových 300. 
  • Investice v Habartově vyjde na 75 až 100 milionů korun.

"Když nebudou problémy, za rok bychom chtěli mít všechny dokumenty vyřízené a v roce 2016 halu dostavět," nadhodil ředitel EPT Tomáš Musil.

Německý koncern EPT s 850 zaměstnanci má pobočky i v Americe a v Číně, tři závody v Německu. Ten český ve Svatavě je z nich největší, ale už tu nemá prostor pro rozšiřování. Proto se do dvou let přesune do Habartova.

Vyrábí součástky a spojovací techniku pro automobilový průmysl a telekomunikace. Firma teď prožívá dobré časy. Podle Musila získala na příští roky spoustu nových zakázek od automobilek.

"To je i důvod, proč se chceme rozšiřovat. Potřebujeme stavět novou výrobnu, abychom našim zákazníkům mohli vyhovět. Už teď máme trochu zpoždění, je za pět minut dvanáct," upozornil ředitel české pobočky EPT.

Odpadů a emisí se neobávejte, uklidňuje lidi ředitel

Už v roce 2012 se firma rozhodla, že v Habartově koupí pozemky. Od té doby čekala. Kdyby ještě chvíli město se změnou územního plánu váhalo, o investora a o pracovní místa by asi přišlo.

Musil ujišťuje, že nepůjde o jednoduchou ruční montáž, ale o přesné strojírenství s poloautomatickým a automatickým provozem. "Potřebujeme například nástrojaře a seřizovače. Tedy kvalifikovanou pracovní sílu s odpovídajícím platovým ohodnocením. Náš závod bude jedním z nejlépe technologicky vybavených v kraji," zmínil šéf EPT.

Lidé v sousedství se starají, aby chod firmy nezhoršil jejich bydlení. Musil ujišťuje, že ražení kontaktů a vstřikování plastů do forem je bezodpadová a bezemisní technologie. Do fabriky a z ní vyjede denně maximálně deset nákladních aut.

Podobné investice se dají čekat i na jiných místech na Sokolovsku - určitě v Novém Sedle. Město s pomocí státní dotace dokončuje průmyslovou zónu, jedinou opravdovou v okrese. V srpnu ji zkolauduje a poté nabídne investorům.

Starosta Nového Sedla Martin Loukota je v kontaktu s developerskou firmou CTP, která staví výrobní haly na klíč pro své klienty. "Kromě toho se objevili dva zájemci a s nimi komunikujeme," naznačil Loukota.

Třeba Kraslice nabízí levně pozemky u hranic výměnou za to, že firmy postaví nové výrobní prostory. První už tady stojí. Společnost MTZ Hachtel vybudovala halu na výrobu římských rolet a slíbila, že postupně navýší počet svých zaměstnanců na šedesát.