Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velké firmy v Karlovarském kraji budou štědré, dávají prémie i benefity

  17:22aktualizováno  17:22
Vánoční poděkování přichystali s blížícím se koncem roku svým lidem zaměstnavatelé v Karlovarském kraji. Někteří z nich nešetří a ve výplatách za listopad rozdávají tučné prémie.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaměstnance potěšila například Sokolovská uhelná, která je i přes snižování počtu pracovníků stále největším chlebodárcem regionu. Navíc má za sebou poměrně úspěšný rok. K poslednímu prosinci v ní bude 3180 lidí.

„V letošním roce jsme vyplatili dvě mimořádné prémie nad rámec kolektivní smlouvy. První byla v červnu ve výši kolem 10 tisíc na zaměstnance, teď v listopadu dostali mimořádnou prémii, která byla ve výši 21 tisíc na zaměstnance,“ uvedl Jan Smolka ze Sokolovské uhelné.

Zástupci společnosti a odborů jsou před podpisem kolektivní smlouvy, ke kterému by mělo dojít těsně před Vánoci, a to 21. prosince. Odboráři by rádi pro příští rok vyjednali zaměstnancům růst mezd, k čemuž se přiklání i vedení společnosti.

O kolik platy vzrostou, to zatím neprozradili, nicméně domluvená už je částka, která půjde pro příští rok do sociálního fondu. Bude to 24 milionů korun, což je stejně jako letos. Prostřednictvím sociálního fondu přináší společnost svým zaměstnancům celoroční benefity.

„Částka se bude nyní přerozdělovat na jednotlivé položky, které by se oproti roku 2015 neměly prakticky měnit. Zůstane stravování, možnost využití na zdravotní pomůcky, rekreaci, rehabilitaci a podobně,“ ujistil Jan Smolka.

Zaměstnancům přilepší průmysloví hráči i hotely

Stejně jako v minulém roce připravuje i nyní do listopadových výplat svým lidem odměny nejdecká společnost Witte Automotive. Zatímco loni měla necelé dva tisíce zaměstnanců, teď jich je přes 2100.

„Celkem bude na odměnách vyplaceno 16,5 milionů korun,“ uvedla Dagmar Jančárková, vedoucí kanceláře jednatelů společnosti.

Na vánoční bonusy, respektive odměny za produkt, se mohou těšit i zaměstnanci karlovarské sklárny Moser. Vedení společnosti je prémií potěšilo už v létě, nyní se chystá na zimní díl.

„Odměny se odvíjí od několika ukazatelů, a to odpracované doby a výše průměrné mzdy. Zaměstnanci si tak přijdou na částku mezi třemi a půl a pěti a půl tisíci korun,“ uvedla Světlana Hančová, personální ředitelka společnosti.

Odměňovat se ovšem nechystají jen průmysloví hráči regionu, ale třeba také hotely. Podle personálního ředitele Thermalu Marcela Manna dostalo 190 zaměstnanců hotelu prémie v listopadových výplatách. „Jejich výši určily hospodářské výsledky,“ uvedl.

Thermal si však snaží pracovníky hýčkat celý rok a nabízí svým lidem i jiné benefity - například tisícikorunový příspěvek na penzijní připojištění. Podle výkonného ředitele Thermalu Rudolfa Mašaty se taková péče o lidi vyplácí. „Na tabulky a čísla potřebujete lidi a ty si musíte držet. Pro nás jsou pracovníci velice důležití,“ podotkl.

Podle Českého statistického úřadu dosáhla průměrná hrubá měsíční mzda v letošním 1. až 3. čtvrtletí v regionu 22 149 korun, což představuje nárůst o 3,5 procenta proti stejnému období předchozímu roku. Konkrétně mzda vzrostla o 751 korun.

Statistici ovšem upozorňují, že to pro region není úplně dobrá zpráva.

„Jedná se totiž o nejnižší mzdu v republice, což je o neuvěřitelných 3754 korun méně, než činí celorepublikový průměr, tedy 25 903 korun,“ uvedli. Zároveň však zdůraznili, že průměrnou mzdu v České republice ovlivňují především mzdy v Praze, a proto výše průměrné mzdy nedosahuje v republice žádný jiný kraj.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

BYTY CZ
Chůva, Hlídání dítěte v Praze

BYTY CZ
Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz