Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velké firmy měly dobrý rok. V tom příštím budou zvyšovat platy

  18:47aktualizováno  18:47
Většina velkých firem v Karlovarském kraji má za sebou dobrý rok. A i pro ten příští přicházejí zaměstnavatelé s dobrými zprávami. Počítají jak s navýšením mezd, tak s hledáním nových pracovníků.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Velcí zaměstnavatelé regionu prožili úspěšný rok a jejich zaměstnanci dostanou o několik procent vyšší výplaty. Tradičně nejštědřejší bude Sokolovská uhelná. Je stále největším zaměstnavatelem regionu.

Před Vánocemi podepsali zástupci firmy a odborů novou kolektivní smlouvu. Vyplývá z ní, že firma zvýší zaměstnancům od ledna mzdy o dvě procenta. Pokud se jí povede dobře i nadále, mohou vzrůst platy až o čtyři procenta.

„V příštím roce by měla průměrná mzda být podle kolektivní smlouvy 29 872 korun. Pokud hospodářské výsledky dovolí, budeme jednat s vedením společnosti o případném vyplacení mimořádné prémie, jak u nás bývá už několik let dobrým zvykem,“ uvedl Jan Smolka, předseda sdružení odborových organizací.

Společnost počítá s tím, že zachová většinu výhod, které zaměstnancům nabízí. Vypustila ale jubilejní prémie při dosažení věku 50, 55 a 60 roků. Naopak jim i v následujících letech zůstane 5 týdnů dovolené a také odstupné.

„I nadále ale bude ve formě dohody. To znamená, že odstupné není vypláceno automaticky komukoli, kdo si o něj zažádá. Je na zaměstnavateli, komu dohodu nabídne nebo čí nabídku dohody přijme,“ uvedl Miroslav Mertl, člen představenstva těžařské firmy.

Firma Witte otevřela náborová centra

Zatímco Sokolovská uhelná bude v příštím roce o sedm desítek zaměstnanců štíhlejší, stejný počet lidí si chce udržet společnost Witte Automotive, která je druhým největším zaměstnavatelem v kraji. Firma má za sebou dobrý rok a tomu odpovídají i plány do budoucna. Chystá se otevřít novou továrnu v Ostrově od 13. května příštího roku.

„Právě toto datum je pro firmu jakýmsi milníkem a znamená start další etapy ve vývoji a budování značky,“ uvedla Dagmar Jančárková, vedoucí kanceláře jednatelů Witte Automotive. Uchazeči o práci v této firmě se mohou od letošního prosince nově hlásit v náborových centrech v Karlových Varech u Tržnice a na chodovském náměstí.

Další nábor lékařů a středního zdravotnického personálu plánuje v příštím roce Karlovarská krajská nemocnice. V letošním roce se jí daří hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, plánuje uzavřít hospodářský výsledek 2015 v kladných číslech. Do toho se jí podařilo nakoupit přístroje v hodnotě více než 200 milionů korun.

„Společnost plánuje i v roce 2016 pracovat s vyrovnaným rozpočtem tak, aby mohla dále investovat,“ uvedl David Bracháček, ekonomický ředitel nemocnice.

I přes úbytek ruskojazyčných hostů rok 2015 zcela neproklínají některé z významných západočeských lázní.

Dařilo se Léčebným lázním Jáchymov, Léčebné lázně Mariánské Lázně navštívilo více hostů z Německa a Izraele. Průměrná mzda ve společnosti meziročně vzrostla o 6 procent.

„V příštím roce se zavazujeme v kolektivní smlouvě zvýšit platy minimálně o 2 procenta, při plnění nebo překročení plánu tržeb může dojít k dalšímu nárůstu,“ uvedl generální ředitel Léčebných lázní v Mariánských Lázních Lev Novobilský.

Pětiprocentní navýšení mezd má za sebou také společnost Léčebné lázně Františkovy Lázně, kterým vzrostla návštěvnost jak tuzemských pacientů tak i cizinců.

Polepší si pokojské i slatináři

„Od 1. ledna 2016 musíme reagovat na plánované zvýšení minimální mzdy. Platy budeme upravovat zejména pomocnému personálu, který má nastaveno nejnižší ohodnocení,“ řekl generální ředitel zmíněných lázní Josef Ciglanský.

Půjde podle něj například o pozici slatinář, pramenářka, strážný či pokojská. Navýšení mezd by se však v příštím roce mělo dotknout také zdravotnického personálu, zejména všeobecných sester a fyzioterapeutů.

„Chtěli bychom přijmout do pracovního poměru pět nových fyzioterapeutů a bez nabídky není poptávka, proto mzda u této pracovní pozice bude přesahovat krajský průměr,“ podotkl Josef Ciglanský.

Podle Českého statistického úřadu dosáhla průměrná hrubá měsíční mzda v letošním 1. až 3. čtvrtletí v regionu 22 149 korun, což představuje nárůst o 3,5 procenta proti stejnému období předchozího roku. Konkrétně mzda vzrostla o 751 korun. Statistici ovšem upozorňují, že jde o nejnižší mzdu v republice.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz