Každou první neděli v měsíci rozdávají aktivisté ze sdružení Food not bombs pod...

Každou první neděli v měsíci rozdávají aktivisté ze sdružení Food not bombs pod karlovarským Chebským mostem veganské jídlo potřebným. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zdarma sytí bezdomovce i vegany, protestují tak proti zbraním a plýtvání

  • 1
Každou první neděli v měsíci lze v Karlových Varech získat veganský oběd zdarma. Na akci, kterou pořádá sdružení Food Not Bombs - volně přeloženo Jídlo místo zbraní - sem většinou přicházejí místní bezdomovci. Zavítat však může úplně každý, kdo má zájem.

Jsou dvě hodiny odpoledne a pod Chebským mostem v Karlových Varech už se začínají srocovat strávníci. O chvíli později přijíždí auto a přichází šestice lidí s jídlem. "Ahoj!" zdraví se všichni vespolek a vše začíná probíhat jako na drátkách.

Postavit plastový stůl, na něj várnici a umělohmotné misky s příbory, rozbalit informativní letáky a transparent s letadlem, které místo bomb shazuje mrkve, zatímco skupinka čekajících už se ukázněně srocuje před stolem do řady. A může se začít. Dnes se servíruje zeleninový krém z brambor, cuket, papriky a brokolice.

"Někdy je to lečo, někdy je to křenovka, podle surovin. A někdy je to prostě polívka," říká Michaela Černá z karlovarského seskupení Food Not Bombs.

"Nejsme charita. Je to především happening a trošku jiná demonstrace proti zbrojení a konzumní společnosti," objasňuje jeden ze zakládajících členů Richard Kubíček, zatímco nabírá další porci jídla.

"Spousta lidí na světě umírá hlady a my jídlo vyhazujeme. A když už přijdeme k nějakým penězům, kupujeme za ně zbraně, kterými ty lidi zabíjíme. Tak proto jídlo místo zbraní," dodává.

Oba jsou u této akce už od samého začátku. Myšlenka vznikla před třiceti lety v Americe a inspirací bylo karlovarské partě mladých lidí i sdružení, které stejným způsobem funguje v Praze už od 90. let. Pravidelné neděle pořádají varští už sedmou sezonu.

Food Not Bombs

  • Food Not Bombs (Jídlo místo zbraní) je volné sdružení nezávislých skupin rozdávající zdarma veganské a vegetariánské jídlo pro ostatní. První kolektiv Food Not Bombs vznikl v roce 1980 v Bostonu, od té doby se skupina rozšířila po celém světě
  • Myšlenkou je pozitivní protest proti plýtvání jídlem, hladomoru a neustálému zbrojení.
  • Základní principy spojující všechny skupiny jsou: úplná rezignace na používání násilí, nediskriminování nikoho v přístupu k rozdávané stravě (ať se jedná o bezdomovce, manažera, narkomana či náhodného návštěvníka) bez ohledu na pohlaví, duševní stav nebo vyznání.
  • Kontakt na karlovarskou skupinu: foodnotbombskv@gmail.com.

"Jídlo nás vaří většinou pět až osm. Všichni chodíme do práce, máme své zájmy, svůj život, ale vždycky se nás zkrátka pár sejde," říká Kubíček, donedávna vedoucí zákaznického servisu v jedné firmě, dnes sociální pracovník.

S jeho prací však tato aktivita nemá nic společného. "Baví mě to. Podívejte se na ty lidi, až budou odcházet. Neříkám, že je to nějak hmatatelné, ale aspoň trochu se budou usmívat." Za tu dobu už se podle jeho slov se svými pravidelnými strávníky znají. Schází se jich tu kolem patnácti až dvaceti - podle počasí a programu, který se ve městě zrovna koná.

"Kdysi jsem přicházel taky jako bezdomovec. Teď sem chodím podívat se na kluky. Všichni se tu sejdeme a dáme si dobré jídlo," říká jeden z dnešních hostů, Jarda přezdívaný Moravák.

Jsou to problémoví lidé, vadilo strážníkům

Po chvíli se k rozhovoru přitočí i Martin Těsnohlídek. "Můžu něco říct? Tihle lidé se o nás jednou měsíčně starají. A já bych jim chtěl pomoct. Pokud seženu práci, přispěju, pokud něco najdu, přispěju. Jsem tu už počtvrté." Na ulici žije kvůli finančním a rodinným problémům už čtyři roky.

Původně aktivisté rozdávali jídlo před Tržnicí, pak před Alžbětinými lázněmi, než je odsud vyhnala městská policie.

"Měli výhrady k tomu, že se tam koncentrují z jejich pohledu problémoví lidé," dodává Kubíček. Nejen těm je ale happening určený. Zastaví se občas i ti, kteří se zajímají o vegetariánství a veganství. I to je totiž součástí protestu - proti velkochovům a nešetrnému přístupu ke zvířatům.

Jídlo karlovarská skupina připravuje z neprodejného zboží z velkoobchodů. Tentokrát pomohl i páteční benefiční koncert.

"Vstupné byly hlavně suroviny, kterými lidé přispívali. Každému zůstává doma nějaký sáček rýže, fazolí, něco, co nám tam leží roky a co nezužitkujeme," vysvětluje Michaela Černá.

Přispět lze jakkoliv. "Sháníme i nějaké prostory, kde by se dalo vytvořit centrum - bezpečnostní zóna, kam bychom mohli lidi zvát, kde by bylo kromě jídla i oblečení a kde by se dalo vařit," říká o plánech sdružení Černá.