Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ministryně přivezla kosovskému hrdinovi rozhodnutí o navýšení důchodu

  13:28aktualizováno  13:28
Kosovský hrdina Gjon Perdedaj, který žije v Karlových Varech, dostane od státu víc peněz. Po několika zamítavých žádostech o tom rozhodlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Rozhodnutí mu osobně přivezla ministryně Michaela Marksová Tominová.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová předala v Karlových Varech rozhodnutí o navýšení invalidního důchodu pro Gjona Perdedaje, který se zastal ženy ohrožované lupičem a ochrnul. Deset let o navýšení invalidního důchodu pro Perdedaje marně žádal jeho advokát. | foto: ČTK

Muži, který v roce 2000 zachránil staré paní život a skončil v kómatu, navýšilo ministerstvo invalidní důchod na 9 351, což je čtyřnásobek životního minima. Stalo se tak na základě několikáté žádosti advokáta Ronalda Němce, který Gjonovi Perdedajovi pomáhá.

„Řekla jsem, že nepodepíšu negativní dopis, kde uvádíme, že něco nejde, a musíme najít cestu, jakým způsobem panu Perdedajovi pomoci. Díky některým externím kolegům a kolegyním jsme ji našli,“ vysvětlila ministryně.

Advokát žádal od roku 2012 ministerstvo, aby vrátilo invalidnímu muži dávky v hmotné nouzi. Úředníci mu je odebrali poté, co mu na základě četných žádostí solidárních lidí založil transparentní účet.

Když mu na něj začali posílat finanční dary, stal se Gjon Perdedaj pro úředníky příliš bohatým člověkem a o dávky přišel. Podle ministryně ale zákon hovoří v tomto případě jasně.

„Zákon je neumožňuje vyplatit, pokud má člověk určitý majetek, a tady jsou v uvozovkách bohužel prostředky na transparentním účtu,“ vysvětlila. Ministerstvo tedy nepřiznalo hrdinovi dávky, nýbrž navýšilo invalidní důchod. Peníze dostane zpětně, a to do 24. 10. 2012, kdy advokát první žádost na ministerstvo poslal.

Odebrání dávek je morální hanebnost, říká advokát

Ronald Němec je rád, že ministerstvo jeho žádosti konečně vyhovělo. Odebrání dávek v tomto případě považuje za morální hanebnost České republiky.

„Jako advokát mohu udělat jednoduchou věc - ty dary, které získal, jednoduše převést na zvláštní účet. Pan Perdedaj by tak oficiálně nic neměl, vykazoval by jako někteří jiní spoluobčané hmotnou nouzi a na základě toho by mu byly dávky opět přiznány. To ale není morální,“ podotkl.

Ronald Němec má nyní před sebou další cíl. Chce se pokusit o to, aby získal pro Gjona Perdedaje české občanství, aby mu ušetřil běhání po úřadech kvůli prodlužování pobytu. Michaelu Marksovou Tominovou proto v pondělí poprosil, zda by mu pomohla zprostředkovat schůzku s ministrem vnitra Milanem Chovancem.

„Udělení státního občanství má ale takové podmínky, které pan Perdedaj nikdy nesplní, neboť nemůže mluvit. Navíc musí doložit doklady, které u něj zřejmě nikdy neuvidím, jako je například rodný list rodičů,“ řekl.

Zachránil ženu, sám ale zůstal ochrnutý

Gjon Perdedaj je plně invalidním mužem od roku 2000, kdy pracoval coby kuchař v jedné z pražských pizzerií. Když šel vynést odpadky, uviděl starou paní, kterou se snažil okrást zloděj. Zastal se jí a útočník mu podřízl hrdlo.

Kosovan skončil na několik měsíců v nemocnici a kvůli útoku má vážně poškozený mozek, je ochrnutý a téměř nemluví. Jeho slovní zásoba čítá zhruba stovku slov. Poté, co jej propustili z nemocnice, odešel z Prahy do Karlových Varů a žil léta téměř bez peněz. Pak si jej všiml Ronald Němec a od konce roku 2011 se mu snaží zdarma pomoci.

Dvakrát se pokusil o to, aby Gjon Perdedaj získal státní vyznamenání, to ale nevyšlo. Jediné pocty, které se mu zatím dostalo, byla stříbrná pamětní medaile Senátu. Na ocenění Kosovana se nyní chystají zástupci Karlových Varů. Primátor Petr Kulhánek jej chce nominovat na udělení ceny města. Zda ji získá, bude jasné do 15. ledna, kdy nominaci posoudí městští zastupitelé.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Najdete na iDNES.cz