Goethova lavička v Chebu má podobu kamenných posezení, která dříve bývala na...

Goethova lavička v Chebu má podobu kamenných posezení, která dříve bývala na řadě míst podél řeky Ohře. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kamenná Goethova lavička připomene Chebským knížete básníků

  • 0
Kamenné posezení, takzvaná Goethova lavička, vyrůstá v těchto dnech pod hrází přehrady Skalka. Navazuje tak na tradici podobných odpočinkových míst, které v minulosti patřily k vítanému zpestření procházek oblíbenou výletní trasou v chebském Poohří.

Lavička, která doplní pamětní desku na nedalekém skalním masivu s reliéfem básníka J. W. Goetha, má být další připomínkou toho, že právě tudy procházel známý umělec a přírodovědec spolu s svým přítelem, radou Sebastianem Grünerem.

Zákoutí vzniká díky městskému Nadačnímu fondu Historický Cheb. „Goethova lavička bude vypadat podobně, jako původní kamenné lavičky z Poohří, které se dochovaly. Dvě jsou k vidění například ve svahu pod Domem dětí Sova směrem k Břehnickému potoku. Nové odpočinkové místo však na rozdíl od těch historických bude mít sedák do půlkruhu,“ uvedl předseda správní rady fondu Michal Pospíšil.

Nově obnovené zákoutí připomene staré časy

V rámci úprav dojde i na vybudování nových kamenných zídek, cestiček a schodišť, včetně výsadby zeleně.

Úprava prostoru, kde ještě nedávno stával polorozpadlý domek, několik základových desek, betonové sloupy a socha sfingy, přijde na milion korun. Město Cheb zaplatí polovinu, zbylou částkou se podílí nadace Historický Cheb.

Hotovo by mělo být do konce listopadu. Úprava zanedbané lokality, jen kousek od prostoru, kde se v minulosti konaly dvě krajinné výstavy, je zatím posledním projektem Nadačního fondu Historický Cheb.

U počátku snah o změny stál Anton Hart

Vznikl poté, co chebský rodák a čestný občan Chebu Anton Hart z Waldsassenu, který se zasadil o obnovu poutního místa Maria Loreto v Hroznatově, věnoval městu Cheb deset tisíc eur. Tyto peníze se staly základním jměním fondu, do kterého město každoročně přispívá částkou půl milionu korun.

Nadace, jejímž posláním je pečovat o památky na Chebsku, už má za sebou celou řadu projektů. K nejvýznamnějším patří obnova helmic věží nejstarší chebské sakrální památky, kostela sv. Mikuláše, o které přišel v posledních dnech 2. světové války.

Podařilo se mu také vzkřísit vyhlídkový pavilon na Zlatém vrchu, obnovit Křížovou cestu v Hrozňatově, upravit starý německý hřbitov v Krásné Lípě nebo obnovit památník zničeného židovského hřbitova v Chebu.

Díky nadaci se také u Egerlandské kašny v Marktredwitz objevila replika historické chebské kamenné lavičky, právě takové, které odpradávna nabízely v údolí řeky Ohře u Chebu odpočinek a nádherný výhled.