Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli potížím se smlouvou zůstane Goethova vyhlídka zatím bez nájemce

  13:27aktualizováno  13:27
Karlovy Vary stále hledají nájemce pro Goethovu vyhlídku. Velký zájem o ni má tajemník Sdružení Fellner a Helmer Martin Lojda. Problémem jsou však podmínky pronájmu jedné z nejhezčích karlovarských vyhlídek, na nichž se strany za dva roky nedokázaly dohodnout.

Goethova vyhlídka v Karlových Varech se na pár dní změní ve festivalových klub Aeroport. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Martinu Lojdovi podmínky smlouvy nevyhovují, a proto od záměru couvá. Nelíbí se mu, že pokud by po sedmi letech podal výpověď, město by mu nevrátilo více než sedmimilionovou investici, kterou by do kulturní památky vložil.

„Když do Goethovy vyhlídky investuji, nechci, abych o prostředky přišel. Podmínky smlouvy jsou pro mě nepřijatelné,“ řekl s tím, že se zájmu musí vzdát. S městem o Goethově vyhlídce vyjednává řadu let. Pokaždé se však objevila nějaká překážka.

Goethova vyhlídka

Vyhlídka korunní princezny Stefanie. Tak se jmenovala vyhlídka původně, na počest rakouské arcivévodkyně a manželky korunního prince Rudolfa Habsburského. Ohromena výhledem z tehdy holého vrcholu navrhla, aby tam stála rozhledna. Stavba honosné výletní pseudogotické budovy trvala 10 měsíců v letech 1888-1889 a její rozpočet dosáhl částky 35 000 zlatých.

Stejně jako vloni se vyhlídka stane během filmového festivalu klubem Aeroport....
Stejně jako vloni se vyhlídka stane během filmového festivalu klubem Aeroport....

Stejně jako loni se vyhlídka stane během filmového festivalu klubem Aeroport. Na Goethovu vyhlídku se lze buď vydat pěšky po značené trase, nebo se nechat dovézt pravidelnou autobusovou linkou.

V roce 2008 to byla třeba ta, že bývalé vedení radnice usoudilo, že sdružení čtyř lidí nemá peníze, tudíž je pronájem rizikový. Proto nyní o pronájem žádá Martin Lojda jako fyzická osoba. Současné vedení města také zveřejnilo záměr pronájmu přímo pro něj - tedy coby nejvhodnějšího zájemce. Jenomže o podmínkách už jednají dva roky.

„Pan Lojda má představy, které jsou pro město nepřijatelné. Smlouvu jsme upravili a konzultovali ji s ním. Nerozumím tomu,“ uvedl primátorův náměstek Petr Bursík.

Martin Lojda má přitom s Goethovou vyhlídkou zajímavé plány. Už řadu let v ní chce vybudovat virtuální muzeum vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V největší místnosti rozhledny by návštěvníci našli plátno, na němž by si společně s průvodcem prohlédli všechny evropské stavby, které po sobě architekti zanechali. A to včetně vizualizací těch již neexistujících - například původní Vřídelní kolonády.

„Hodně lidí mi říká, že je to perfektní nápad, abych tedy virtuální muzeum udělal jinde. Jenomže Goethova vyhlídka je stavbou Fellnera a Helmera, která ještě zůstala v obecním majetku. Všechny ostatní již město prodalo, například Lázně I či Národní dům,“ vysvětlil Martin Lojda.

Město: Hledáme dál

V současné době si přeje jediné - aby si už někdo Goethovu vyhlídku pronajal a konečně ji opravil.

Pokud podle Petra Bursíka oficiálně pošle městu zprávu o tom, že na pronájem památky nepřistupuje, podívá se radnice po někom jiném.

„Zájemců jsme měli několik, takže budeme hledat dál. Každopádně počítáme s tím, že do Goethovy vyhlídky investujeme dva a půl milionu na zabezpečovací práce, přípojku kanalizace a vodovodu,“ řekl.

Stejně jako loni se vyhlídka stane během filmového festivalu klubem Aeroport. Radnice v květnu předpokládala, že s Martinem Lojdou uzavře smlouvu těsně poté, co festival skončí. Ačkoli k tomu nejspíš nedojde, tajemník sdružení s Aeroportem na Goethově vyhlídce už druhý rok nesouhlasí.

„Je to nemovitá kulturní památka, diskotéka tam nepatří. Do divadla by lidé přece také nešli v teniskách,“ přirovnal.

Petr Bursík však Aeroport brání. Loni podle něj vrátili provozovatelé klubu Goethovu vyhlídku v mnohem lepším stavu, než ji přejímali. „Kdybychom s nimi měli minulý rok špatnou zkušenost, těžko bychom ji pronajali znovu. Je to kulturní památka a podle mého názoru do ní patří život a lidé jsou s ní spokojeni,“ řekl.

Podle Martina Lojdy však provozovatelé klubu udělali pouze to, že umyli okna, omítli díry po zkoumání statiky rozhledny a zametli. Neúspěch radnice při pronájmu památky vidí v tom, že podmínky zůstávají už poněkolikáté stejné a nechrání investici nájemce.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Najdete na iDNES.cz