Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O festival Goethův podzim v Mariánských Lázních budou bojovat právníci

  8:08aktualizováno  8:08
Kolem mariánskolázeňského festivalu Goethův podzim se rozhořela bitva právníků. Bývalí organizátoři se přou o autorství, název i logo. Rozhodovat bude zřejmě soud.

Busta Johanna Wolfganga Goethe. O jeho festival v Mariánských Lázních se rozhořel spor. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Situace kolem příprav druhého ročníku literárního festivalu Goethův podzim začíná houstnout. Poté, co loňský úspěšný ročník přilákal do Mariánských Lázní autory a herce zvučných jmen, například Jana Kačera, Nelu Boudovou či Terezu Kostkovou, letošní přípravy začínají dostávat hořkou příchuť. Doprovázejí je tahanice o vlastnictví festivalu.

Za své dítko jej svorně prohlašují Robert Neubert i ředitel městského muzea Jaromír Bartoš. Festival má i dvě facebookové stránky. Obě se přitom označují jako oficiální.

Neubert: Vše jsem vytvářel z Prahy

„Projekt literárního festivalu jsem vytvořil a v roce 2013 představil na ministerstvu kultury. O tom existují písemné záznamy. V červnu téhož roku jsem zaregistroval doménu www.goethuvpodzim.cz. Teprve v srpnu jsem vstoupil do jednání s Mariánskými Lázněmi. Tehdejší starosta Zdeněk Král byl nadšený. Nabídl mi pomoc. Do procesu příprav se v říjnu zapojilo městské muzeum,“ vzpomíná Robert Neubert na dobu, kdy se podle něj projekt festivalu začal rodit.

„Celou koncepci i organizaci festivalu jsem vytvářel z Prahy. Mám písemné pokyny, které jsem zadával členům týmu,“ vysvětluje s tím, že pro festival také zajistil dotaci z kraje a ministerstva kultury.

„Festival, jehož první ročník zahájil 3. října 2014, byl úspěšný. Proto jsem jako autor po dohodě s ředitelem muzea Bartošem zaregistroval na Úřadu průmyslového vlastnictví ochrannou známku Goethův podzim a zároveň vytvořil pracovní koncept programu festivalu pro rok 2015. Ten jsem předložil řediteli muzea. Pak se několik měsíců nic nedělo. V únoru mi ředitel písemně oznámil, že muzeum už mi s festivalem pomáhat nebude. Krátce nato však sám požádal město Mariánské Lázně o podporu festivalu,“ stěžuje si Neubert.

S tím však ředitel Městského muzea Mariánské Lázně nesouhlasí.

„Příspěvek festivalu zastupitelé schválili až v dubnu. Vzhledem k prohlášení Roberta Neuberta, že pokud nebude zajištěno financování do konce března, nebude se na pořádání festivalu podílet, jsem byl nucen jako ředitel festivalu a statutární zástupce pořadatele zajistit programovou náplň vlastními silami. K pravomocem ředitele patří i přerušení spolupráce s uměleckým či programovým ředitelem, pokud se rozhodne jednat svévolně ve věcech, které mu nepřísluší a které poškozují pořadatele,“ konstatuje ve vyjádření na facebookovém profilu festivalu ředitel Bartoš.

Bartoš: Zveřejním doklady

Ten se vedle svého vyjádření, kde situaci podrobně popisuje, rozhodl zveřejnit i veškeré faktury a doklady, které se k festivalu vztahují.

„Název Goethův podzim jsem navrhl a vyslovil já. Bylo to u mne v kanceláři, pan Neubert ho akceptoval,“ vysvětluje. „Registrace ochranné známky dosud nenabyla právní moci. Pokud někdo tvrdí opak, neuvádí pravdu. To znamená, že název Goethův podzim smíme používat. Na základě mých pokynů vznikalo i logo. Panu Neubertovi, který dostal za úkol jeho zpracování, jsme poskytli grafické podklady s vlastnoručním podpisem básníka.“

Muzeum prý hradilo také tvorbu obsahu, grafickou podobu i strukturu internetových stránek, na které prý Neubert muzeu posléze zablokoval přístup. Proto musely vzniknout stránky nové.

Kauzu řeší i město Mariánské Lázně, které je zřizovatelem muzea.

„Festival Goethův týden nebo později Goethovy dny začalo muzeum pořádat už před přibližně deseti lety. Vloni to byl festival Goethův podzim. Podle mých informací zatím registrace ochranné známky nebyla dokončena, takže můžeme název festivalu používat. Pokud se ale ukáže, že má pan Neubert pravdu, budeme se chtít samozřejmě dohodnout. V krajním případě se bude muset název festivalu změnit,“ uvedl místostarosta Martin Hurajčík.

Rozpočet je podstatně nižší, a to se odrazí na programu.

Celý spor se dotýká nejen obou rivalů a města, ale i festivalu. Ten má oproti loňsku nižší rozpočet, a tak nabídne o poznání skromnější program.

„Jde o princip. Na festivalu nelpím, ale proti využívání Goethova podzimu bez mého vědomí se musím ohradit. Budu se bránit a je pravděpodobné, že skončíme u soudu,“ doplňuje Robert Neubert.Jak celá kauza nakonec dopadne, je ve hvězdách. O tom, na čí straně je právo, zřejmě nakonec budou rozhodovat právníci.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz