Jiří Šindelář ve větvích Korkovníku amurského v bečovské botanické zahradě....

Jiří Šindelář ve větvích Korkovníku amurského v bečovské botanické zahradě. Jiří Šindelář je členem Českého svazu ochránců přírody, on a jeho spolupracovníci už od roku 2005 rekonstruují Bečovskou botanickou zahradu. Korkovník amurský (země původu: Mongolsko) získal v roce 2006 titul ´Strom hrdina české republiky´. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Cenu Ď už získal Havel i Duka, teď míří do Bečova za obnovu zahrady

  • 4
V minulosti získali hlavní cenu Ď - dík mecenášům a dobrodincům - prezident Václav Havel anebo kardinál Dominik Duka a další osobnosti. Ve středu putovala z Národního divadla v Praze do Bečova nad Teplou.

Celostátní Grand Prix Ď udělila porota Jiřímu Šindelářovi, který se spolupracovníky deset let obnovuje kdysi zapomenutou botanickou zahradu.

Porota vybírala z více než tří stovek mecenášů, dobrovolníků či pořadatelů kulturních a charitativních akcí.

„Pro Karlovarský kraj to je velký úspěch. Rozhodnutí poroty je podle mne docela průlomové, protože v minulosti uspěly humanitární organizace Člověk v tísni a další. Ceny, obrazu od malíře Vavryse, si velice vážím, protože je mezi aktivisty považována za něco jako Nobelovku,“ řekl šťastný Jiří Šindelář.

Upozornil, že před deseti lety o botanické zahradě nikdo nevěděl, zatímco dnes je v unii botanických zahrad. Prostory o rozloze devět hektarů nabízejí návštěvníkům mimo poznání a vzdělávání i vyhlídky, altány i netradiční koutky či pískové pláže.

Dospělým i dětem je například k dispozici zařízený volnočasový areál s vrbovými prvky, travnatým hřištěm, lanovkou, pískovištěm či prolézačkami.

O úspěchu Karlovarského kraje předem nikdo nevěděl. Porota, ve které byl i kardinál Duka, totiž zasedla krátce před slavnostním ceremoniálem. O to příjemnější byl pro minidelegaci z Bečova šok při vyhlašování výsledků.

"Viděl jsem jeviště nějak rozmazaně," sdělil dojatý Jaroslav Lukšík z Karlových Varů, který má práci v zahradě jako svého koníčka. Jiřího Šindeláře navrhl do krajské nominace ceny Ď.

Po vítězství v regionu následoval postup do Prahy. V ní převzalo celostátní ceny 16 soutěžících, mimo jiné Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové za podporu Armády spásy.