Günther Juba, bývalý ředitel zvláštní školy ve Waldsassenu, dostal od starosty

Günther Juba, bývalý ředitel zvláštní školy ve Waldsassenu, dostal od starosty kapesní hodinky s věnováním. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Měli mě za blázna, říká Němec oceněný za propagaci Chebu za hranicemi

  • 10
Když tento týden Günther Juba z nedalekého Waldsassenu přijel do Chebu na pozvání starosty Pavla Vanouška, neměl tušení, o co jde. Někdejší ředitel bavorské zvláštní školy se v roce, kdy oslavil sedmdesátiny, dočkal ocenění od chebské radnice za dlouholetou propagaci města Cheb v Německu.

Juba, který se před dvěma lety dočkal ocenění Stavitel mostů udělované Centrem Bavaria Bohemia v Schönsee, se o dění v tehdejším Československu začal zajímat v roce 1968 v období Pražského jara. "Bedlivě jsem v té době sledoval Československou televizi, i když jsem tehdy komentářům vůbec nerozuměl," neskrýval Günther Juba.

Zlom podle něj přišel po roce 1989. "Když se zhroutila železná opona, začal jsem se o dění v Čechách znovu intenzivně zajímat. A začal jsem do Chebu pravidelně jezdit a navazovat kontakty," poznamenal Juba, který se od té doby učí česky při pravidelných setkáních Čechů a Němců, pro které se vžil název Stammtisch.

S úsměvem říká, že má dnes možná více přátel v Chebu než ve Waldsassenu. Günther Juba má sice v Čechách své kořeny, jsou ale velmi vzdálené. "Před asi sedmi generacemi odešel můj prapředek z Pardubic do Německa. To jsem se dozvěděl z deníku mého dědečka. Ten ale nic bližšího nevěděl," reagoval na dotaz Günther Juba.

Čím Günthera Jubu město Cheb tak zaujalo? "V Chebu je tolik zajímavého k vidění a lidé z Waldsassenu sem nenašli cestu. Protože neměli dost informací," naznačil Juba, který záhy začal o Chebu informovat v bavorských médiích.

"Ukázalo se, že to mnoho lidí v Německu zajímá. Předsudky, které panovaly na obou stranách hranice, se postupně začalo dařit odbourávat. Třeba tím, že jsem se zaměřil na lidské osudy," nastínil Günther Juba.

Od starosty Chebu dostal hodinky

O řadě skutečností neměli lidé na obou stranách hranice ani tušení. Němci byli po roce 1989 zklamaní, jak Cheb vypadá. Ale nevěděli proč, netušili, jak to v komunistické éře vypadalo. Teď, když vidí, jak se město změnilo k lepšímu, změnilo se i jejich nahlížení," zamyslel se Günther Juba.

"Zpočátku mé snaze málokdo rozuměl, často mě považovali za blázna. Když se mi ale podařilo osvětlit historické i lidské souvislosti, začal se pohled měnit," zdůraznil Juba. "Trvalo to dlouho. Ale nikdo nemůže čekat, že se vztahy změní ze dne na den," poznamenal Günther Juba.

"Chtěli jsme ocenit dlouhodobou spolupráci Günthera Juby s městem Cheb a pozitivní zprávy o našem městě," osvětlil starosta Chebu Pavel Vanoušek. Ten v pondělí Jubovi předal jako symbol uznání české kapesní hodinky s věnováním. "Bylo to překvapení a až příliš velká čest," jen těžko skrýval dojetí Juba.