Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová sportovní hala už ve Varech stojí, miliony ovšem polyká dál

  17:02aktualizováno  17:02
Halu pro míčové sporty si tento týden převezmou zástupci karlovarské radnice. I když je stavba, která přišla na více než sto milionů korun, hotová, miliony do ní pumpuje město dále. Součástí projektu dotovaného evropskými penězi totiž nebylo vnitřní vybavení haly.

Hala pro míčové sporty v areálu KV Arena. Stavba je v podstatě až na drobnosti a dovybavení hotová. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Všechny nezbytné věci jako basketbalové koše, výsuvnou tribunu a další dokupuje město z vlastních peněz.

„Je škoda, že někdo nevyhodnotil projekt lépe. Podle mého názoru by se totiž i na vnitřní vybavení mohly vztahovat evropské peníze. Domnívám se, že by mohlo patřit mezi uznatelné náklady,“ kritizoval situaci Otmar Homolka, zastupitel za sdružení O co jim jde?

Fotogalerie

„Samozřejmě, že třeba gastroprovoz by se do uznatelných nákladů asi nevešel, ale sportovní vybavení haly podle mého ano,“ doplnil.

Stavbu haly pro míčové hry městu podle Homolkových slov prodražil také fakt, že klesla dotace z evropských peněz. „Původně měla činit 85 procent, ale vzhledem k tomu, že se v hale bude hrát extraligový basketbal, což obnáší částečně komerční využití objektu, klesla na 37 procent,“ vysvětlil opoziční zastupitel.

Částka, kterou město zaplatí za dodatečné vybavení haly, by měla být podle mluvčího magistrátu Jana Kopála 4,6 milionu korun. „Hlavní zakázka byla na stavební práce, její součástí tak nemohly být dodávky vnitřního vybavení,“ vysvětlil mluvčí důvod, proč se v žádosti o dotace neobjevily například basketbalové koše. Právě jimi se na posledním zasedání zabývali karlovarští radní.

„Nabídka za 1,4 milionu za šest konstrukcí se nám nelíbila,“ konstatoval Čestmír Bruštík, první náměstek karlovarského primátora. Po vypsání veřejné zakázky se cenu za nezbytnou součást basketbalové palubovky podařilo srazit na 755 tisíc korun. „Konstrukce by měla vítězná firma dodat do dvou měsíců,“ upřesnil Bruštík.

Další peníze dal magistrát například za výsuvnou tribunu pro 252 diváků. Tu se podařilo získat o 600 tisíc levněji než předpokládané dva miliony korun. V hale by se měla objevit v červenci. Mezi další položky patří vnitřní vybavení šaten (1,9 milionu korun), rozšíření pokladního systému (266 tisíc korun) a datové propojení haly s velínem KV Areny (320 tisíc korun).

Město původně předpokládalo, že hala vyjde na necelých 120 milionů korun. Ve veřejné soutěži zvítězila firma, která nabídla 98 milionů. Tato cena však nebyla konečná.

„Během stavby totiž došlo k několika změnám, které vyplynuly z upřesnění projektové dokumentace, požadavků KV Areny jako budoucího provozovatele a požadavků sportovních klubů volejbalu a basketbalu jako budoucích uživatelů. Změny znamenaly úspory ve výši 1,7 milionu korun a zvýšené náklady ve výši 4,9 milionu korun,“ vysvětlil mluvčí Kopál.

Na konečné cenovce se tedy objevila částka 101,4 milionu korun. Ovšem bez vnitřního vybavení.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz