Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči: Chebem projedeme jen těžko, protože motoristé špatně parkují

  14:41aktualizováno  14:41
Pokud by hořelo v historickém centru Chebu či na sídlištích, nemuseli by se hasiči k požáru kvůli špatně zaparkovaným autům vůbec dostat. Ukázal to test, který hasiči a policisté provedli v minulém týdnu. Chebské ulice brzy prověří znovu, tentokrát už ale budou rozdávat pokuty.

Hasiči a policisté prověřují průjezdnost ulic v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Úzké uličky historické části Chebu v kombinaci s parkujícími auty jsou pro hasiče velmi nepříjemné. Společně s policisty proto zkusili ve čtvrtek odpoledne projet vybrané ulice s automobilovým žebříkem," říká mluvčí hasičů Karlovarského kraje Martin Kasal. Večer si pak hasiči test zopakovali na chebských sídlištích. A výsledek byl téměř stejný. Některými místy technika vůbec nemohla projet.

O preventivní akci věděli obyvatelé Chebu předem z médií. A podle účastníků cvičení to bylo znát. "Parkujících aut bylo na vybraných místech mnohem méně než obvykle. I to je pro záchranáře signál, že motoristé si dokáží najít místo na zaparkování jinde, a ulice tak mohou zůstat průjezdné," zdůrazňuje Kasal.

"Přesto ale hasiči narazili na několik míst, kde se žebříkem projeli jen s velkými obtížemi. Na Kostelním náměstí pak kvůli parkujícím autům nemohli projet vůbec. A právě v ten okamžik museli ke skutečnému požáru, který zachvátil střechu bývalého chebského pivovaru," říká mluvčí hasičů.

Zjištěné problémy nebere na lehkou váhu místostarosta Chebu Michal Pospíšil, který je pověřen řízením městských policistů. "Na riziková místa se naši strážníci zaměří, o spolupráci jsem už požádal i ředitele chebské státní policie," reagoval Pospíšil.

Test provedou hasiči i v Aši a v Mariánských Lázních

"V poslední době se naši strážníci zabývali více než čtyřmi stovkami dopravních přestupků, více než polovinu tvořilo špatné parkování," konstatuje Pospíšil. Podle jeho slov budou městští policisté přísněji kontrolovat i to, jestli řidiči dodržují při parkování předepsanou pětimetrovou vzdálenost od hranic křižovatek.

"Hasiči nyní začnou jednat s vedením města o možnosti označení části některých ulic značkami zákaz zastavení tak, aby byl zachován průjezd hasičské techniky," podotýká Kasal.

"Komplikovaná situace je také na sídlištích, kde je rovněž ztížen průjezd kvůli parkujícím autům. Vozidla stojí i na vyznačených místech určených jako nástupní plochy požární techniky. Kvůli tomu nelze s technikou v případě požáru zajet až k domu a účinně zasáhnout," varuje Kasal.

Podobné potíže jako v Chebu zaznamenali hasiči i v Karlových Varech a Sokolově. Další testování průjezdnosti ulic chystají hasiči v Aši a také v Mariánských Lázních. Brzy se vrátí i do chebských uliček. Tentokrát už ale při testu budou dávat pokuty nebo nařídí auta odtáhnout. 

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Najdete na iDNES.cz