Plyšové hračky jsou nedílnou součástí výbavy hasičských vozů. Pomáhají dětem,...

Plyšové hračky jsou nedílnou součástí výbavy hasičských vozů. Pomáhají dětem, které se ocitnou v krizových situacích. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Hasiči přibalili do svých aut plyšáky. Pomáhají dětem v nouzi

  • 1
Netradiční členy mají posádky hasičských aut v Karlovarském kraji. V každém z nich totiž bojovníci s ohněm vozí několik plyšáků. Ne jako maskoty, ale jako němé psychology. Jsou určeni pro děti, které se z nejrůznějších příčin dostaly do vyhrocené situace.

Podle odborníků může tato psychologická pomoc v krizové situaci znamenat pro dítě hodně. „Plyšák je hebký, měkký a dokáže odvést pozornost dítěte od nepříjemných podnětů z okolí. To je také hlavní důvod, proč je hasiči při zásazích používají,“ potvrdila psycholožka Zdena Papežová.

Nejtypičtějším zásahem, při němž plyšoví psychologové pomáhají dětem, jsou dopravní nehody.

„Ovšem prakticky při všech našich zásazích, v nichž figuruje dítě, je nějakým způsobem děním zasažené. Ať už jako přímý či nepřímý účastník, nebo jako svědek,“ konstatoval Martin Kasal, mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje.

Dítě podle něj nemusí být ani zraněné. „Ale často je vystresované. A v takovém případě je dotyk s plyšovou hračkou uklidňující,“ popsal Kasal typický důvod, proč hasiči děti plyšáky obdarovávají.

Po výzvě v televizi se plyšáci začali hasičům jen hrnout. „Zájem byl obrovský. Lidé nosili hračky, ve školkách samy děti vybíraly další. Dnes jich máme několik stovek,“ řekl mluvčí krajských hasičů. V některých regionech si dokonce hasiči nechávají vyrábět vlastní – zeleného dráčka Hasíka.

Plyšové hračky dnes tvoří standardní výbavu hasičských aut. „Máme jich zásobu na několik let. Děkujeme všem, kteří pomohli nebo ještě pomoci chtějí. Ale plyšáků máme dost. Pokud dojdou, dáme vědět a uvítáme, když nám lidé naposílají další,“ dodal Martin Kasal.

Hasiči v regionu ale s dětmi raději pracují preventivně. Ukázky jejich práce patří snad ke každé oslavě Dne dětí, přímo ve školách pak děti formou přednášek upozorňují na nejrůznější rizika. Například v Sokolově slaví úspěch společný projekt hasičů, policistů, strážníků a záchranářů Stop násilí aneb Bezpečná škola.