Velké cvičení záchranářů na téma požár karlovarského hotelu Thermal.

Velké cvičení záchranářů na téma požár karlovarského hotelu Thermal. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dobrovolní hasiči si přilepší. Jejich výbava už dotahuje profesionály

  • 1
Nová stříkačka nebo dokonce termokamera. Na moderní vybavení se mohou v tomto roce těšit jak profesionální, tak i dobrovolní hasiči v regionu. Vedení kraje se totiž snaží navázat na minulý rok, kdy do požární techniky putovalo nejvíce peněz v historii.

„Hasiči jsou pro nás nepostradatelní. Pro profesionály máme letos připraveno 3 750 000 korun. Přesně 1 560 000 by mělo jít na pořízení zabezpečovacího systému, 440 tisíc korun na pořízení termokamery a hydraulického zvedáku. Zbytek pak na provozní prostředky při zásazích na silnicích druhé a třetí třídy a na ochranné prostředky,“ upřesnila hejtmanka Jana Vildumetzová.

Kraj nezapomíná ani na dobrovolné hasiče. Pro ně se rozjíždí především druhé kolo dotačního titulu na nákup třinácti dopravních automobilů. Letos se bude jednat o příspěvku pro 13 obcí.

Počítá se také s dotací na nákup cisternových stříkaček, a to jedním milionem korun. V minulém roce se takto pořídily hned čtyři, letos je zatím podána jediná žádost. A to od dobrovolných hasičů z Lázní Kynžvart, kteří v současné době využívají k výjezdům letitou liazku.

To, že kraj v posledních dvou letech více investuje do nové techniky, ocenil krajský starosta dobrovolných hasičů Richard Kejmar. Podle něj ale i přes výraznou finanční injekci není v regionu stále vyhráno.

„Teď je pro nás nejdůležitější obměnit prvovýjezdové vozy u sborů, kde jsou ty stávající staré i třicet let. Co se týče ostatních věcí, určitě bychom také ocenili novou techniku, ale auta jsou důležitější,“ nastínil Kejmar.

Dobrovolní hasiči se napříč krajem shodují, že se zlepšila nejen komunikace s profesionálními kolegy, ale i podmínky a jejich výcvik.

„Pro nás je hlavně důležité to, že se lepší komunikace mezi námi a profesionály. Především s vedením je výborná domluva,“ potvrdil už v minulosti Kejmar.

To potvrzuje i speciální komise, kterou kraj nyní nově sestavil. „Je složená z členů dobrovolných a profesionálních hasičů. Komise bude mít za úkol radit vedení Karlovarského kraje, kam vložit peníze a jaké vybavení nakoupit,“ vysvětlil krajský radní Jaroslav Bradáč.

Za nápad jsou vděční i samotní hasiči, kteří o problematice vědí nejvíce. „Nesmírně si pozvání do této komise ceníme,“ dodal Kejmar. Jedním z prvních úkolů skupiny bude určit, jak nejlépe „utratit“ více než milion korun.