Hasiči z Chebu přijedou do Aše za půl hodiny, jejich kolegové ze Selbu to zvládnou už za patnáct minut. Ilustrační snímek

Hasiči z Chebu přijedou do Aše za půl hodiny, jejich kolegové ze Selbu to zvládnou už za patnáct minut. Ilustrační snímek | foto: HZS Olomouckého kraje

K zásahům do Aše budou jezdit přes hranici hasiči z bavorského Selbu

  • 1
Přestože hasičský sbor v německém Selbu je pouze dobrovolnická jednotka, může se pochlubit pokročilým technickým vybavením. Už brzy z toho zřejmě bude těžit i nedaleké město Aš, kam začnou selbští hasiči na základě chystané dohody o přeshraniční spolupráci také vyjíždět k zásahům.

Hasiči si budou v případě potřeby pomáhat vzájemně. Spolupráce obou měst tak dostává nový rozměr. Samotný podpis partnerské dohody mezi Aší a Selbem o spolupráci v požární bezpečnosti je doslova na spadnutí.

Zatímco mnohá města z Čech a Německa v této oblasti úzce spolupracují, Selb se zatím podepsání podobné dohody s českými partnery bránil. Po loňských volbách starosty v Selbu a změně ve vedení města však přišel zlom. Dokument tak může být stvrzen už v květnu.

"Spolupráce hasičů by se mohla mnohonásobně zintenzivnit. Čas ukázal, že je to nejen potřebné, ale i žádoucí. Třeba při dopravních nehodách," připomněl ašský místostarosta Pavel Klepáček události na ašském obchvatu, které součinnost českých a německých záchranářů už několikrát prověřily.

"Spolupráce je pro nás přínosem. Hasiči z Chebu přijedou do Aše za půl hodiny. Ze Selbu jsou tu během patnácti minut. Navíc, přestože jsou to dobrovolníci, jsou velmi dobře vybaveni. Mají například plošinu, která má dosah třicet metrů. Při záchraně obyvatel z vyšších pater je to k nezaplacení. Mnozí lidé, kteří mají strach z výšek, by na žebřík nevlezli, i kdyby jim za zády šlehaly plameny," vypočítává výhody místostarosta.

Zástupci českých profesionálních hasičů si už v Selbu byli prohlédnout techniku a vybavení, se kterým by mohli v případě potřeby počítat. Podobně se na návštěvu ašské stanice vypraví v nejbližších dnech i Selbští.

Hasiči už jednali i o tom, že se při společném zásahu budou domlouvat německy, případně anglicky. "Ukazuje se však, že často si rozumí i beze slov. Stačí stručný pokyn a muži pracují jak dobře namazaný stroj," dodává Klepáček.

Přestože je podpis partnerské dohody mezi Aší a Selbem o spolupráci v požární bezpečnosti na spadnutí, na oficiální povolení pomáhat za hranicemi si hasiči ještě počkají. Alespoň do té doby, než dohodu stvrdí svými podpisy velitel krajských hasičů a karlovarský hejtman společně se svými německými protějšky.