Objekt bývalé hasičské zbrojnice v Kyselce.

Objekt bývalé hasičské zbrojnice v Kyselce. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Boj o zbrojnici v Kyselce ještě nekončí. Aktivisté věří, že ji zachrání

  • 0
Kolem hasičské zbrojnice v Kyselce je opět živo. Vlastník objektu, Karlovarské minerální vody, sice slíbily, že nic bourat nebudou, památkové asociaci to ale nestačí. Chce, aby stavební úřad obnovil řízení.

Na stavební úřad v Kyselce, který v minulosti vydal demoliční výměr na budovu bývalé zbrojnice, se minulý týden obrátil viceprezident Asociace sdružení pro rozvoj a ochranu kulturního dědictví (ASORKD) Martin J. Kadrman.

"Stavební úřad vydal v rozporu s právními předpisy souhlasné stanovisko k zamýšlené demolici objektu," napsal Martin J. Kadrman, který se nesmířil s tím, že Karlovarské minerální vody mohou kdykoliv srovnat zbrojnici se zemí. Památková asociace proto chce obnovou řízení zajistit, aby existence či neexistence zbrojnice na někom záležela.

Vedoucí památkového oddělení na karlovarském magistrátu Antonín Haidlmaier nazval zbrojnici přístřeškem, o který se jeho vlastník nehodlá starat a ani jeho stav nikterak zabezpečit.

A proto začátkem března vydal závazné stanovisko, v němž Karlovarským minerálním vodám za určitých podmínek povolil odstranění budovy v havarijním stavu. Například prvky s řemeslnými detaily měli prozkoumat památkáři.

Ozvalo se ale Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti. Památkáři mimo jiné napsali, že areál lázní Kyselka je chápán ve své celistvosti. A také, že návrh závazného stanoviska neprojednal magistrát se zástupci odborné složky státní památkové péče.

A tak stavební odbor na krajském úřadu rozhodnutí památkářů z magistrátu 20. května zrušil. Důvod? Jak se v dokumentu píše, bylo vydáno v rozporu s právními předpisy. Věc se proto vrací na magistrát, jehož památkáři jsou vázaní právním názorem krajského úřadu.

"Toto je jednoznačný důvod pro obnovu řízení, a o to jsme také kyselský stavební úřad požádali. Věříme, že zbrojnici zachráníme," je přesvědčeno vedení ASORKD. Spojence vidí i v památkové inspekci ministerstva kultury, která rozhodnutí také napadla.

V opravené zbrojnici bude muzeum

Starosta Kyselky Aleš Labík měl na budovu zbrojnice svůj názor, který nezměnil. "Osobně bych budovu obětoval, aby měli nájemníci sousedního domu Stallburg volný prostor pro vznik parku a odpočinkové zóny," řekl starosta.

Jak to ale se žádostí o obnovu řízení dopadne, to nemohl zjistit, protože vedoucí stavebního úřadu Božena Míšková je na dovolené.

Předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Vladimír Lažanský má se zbrojnicí velké plány, i když je zbourání domu papírově povolené.

"Budovu opravíme a uděláme z ní takové malé muzeum. Generální ředitel Národního technického muzea mi slíbil, že se stane garantem, abychom mohli ve zbrojnici vystavit hasičskou techniku z dob císařského mocnářství. Bořit se rozhodně nic nebude, jinak bych v záchraně Kyselky nemohl pokračovat," vysvětlil Vladimír Lažanský.

Věří, že šéf Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale svůj slib neporuší a zbrojnice zůstane stát.