Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hasiči v kraji hledají posily. Hlásí se i muži zvládající jen tři kliky

  16:59aktualizováno  16:59
Pojďte k nám. S takovou výzvou přichází krátce po Policii ČR i Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje, který rozběhl kampaň pro nábor nových profesionálních záchranářů. Už teď v září hodlá přijmout na různých místech regionu asi šest příslušníků a potřebuje mít větší výběr.

Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje čítá 256 lidí. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zároveň doplní zdatnými a šikovnými lidmi zásobník uchazečů o tohle prestižní a těžké povolání.

Denně teď posílá přihlášky s životopisem hasičům hned několik zájemců. Doufají, že se ocitnou už v první podzimní vlně výběru nováčků. Termín pro tuto nejbližší fázi náboru, při níž je ve hře asi šest volných míst, vyprší 19. září.

„Náborová kampaň se nám vyplácí. Každý den přicházejí tři nebo čtyři žádosti. Je to lepší, než když jsme jen pasivně čekali, kdo se ozve,“ poznamenal náměstek pro integrovaný záchranný systém a operační řízení HZS v kraji Oldřich Volf.

Podle jeho zkušeností totiž projde čtyřstupňovým testem tělesné zdatnosti, manuální zručnosti, psychologickým vyšetřením a osobním pohovorem úspěšně jen dvacet procent zájemců. Ti ostatní nejčastěji ztroskotávají při tvrdých fyzických prověrkách. Do nich patří i plavání, potápění a zkouška, zda se budoucí hasič nebojí výšky nebo jestli nemá strach z uzavřených prostor.

„Neuvěřitelné je, že na hasiče se hlásí i ti, kteří zvládnou třeba jen tři kliky. Proto chceme mít díky kampani možnost širšího výběru,“ vysvětlil Volf.

Mluvčí krajských hasičů Martin Kasal orientačně přiblížil požadavky na tělesnou zdatnost. „Pro úspěšné zvládnutí testů by měli uchazeči udělat za dvě minuty kolem 50 kliků a leh-sedů. Při běhu na dva kilometry se vejít do deseti minut a když uplavou 200 metrů za 6,5 minuty, tak to už je špatný čas. Přesné parametry se všichni dozví při náborovém řízení,“ uvedl Kasal.

Ti nadějní, kterým hasiči nenabídnou místo hned teď na podzim, se mohou coby kandidáti zařazení do zásobníku dočkat později. V průběhu roku odchází průměrně šest až osm hasičů, které je třeba nahradit.

„Za ideální pokládáme stav, když získáme zhruba stovku uchazečů, abychom měli pro kvalitní lidi kam sáhnout,“ odhadl Kasal.

Skutečným hasičem se nováček stane za pět let

Zájemci o práci u hasičů se mohou hlásit i kdykoliv v průběhu roku. Kromě už zmíněných předpokladů musí být bezúhonní, projít zdravotními testy, nesmí být členem žádné politické strany a nemohou ani vykonávat jinou výdělečnou činnost.

„U pohovoru se zjišťuje zájem o práci. Jestli dotyčný ví, do čeho jde, co může nabídnout. Peníze nejsou tou správnou motivací. Tohle povolání se dělá z jiných důvodů,“ nastínil Kasal další část přijímacího procesu.

Zvládnout náborové řízení je pouze začátek. Následují nejrůznější odborné kurzy, kde se učí ovládat techniku a ochranné prostředky.

„Papírově se člověk stane hasičem zhruba za rok z toho hlediska, že se pak může účastnit zásahu. Až po třech letech je zaměstnán na dobu neurčitou. Obecně se říká, že skutečným hasičem se nováček stane za pět let,“ řekl Oldřich Volf.

Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje čítá 256 lidí. Hasiči jsou v dnešní době bráni jako univerzální záchranáři. Nejčastěji vyjíždějí k technickým pomocem při kalamitách, k dopravním nehodám a až na třetím místě jsou požáry.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz