Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje čítá 256 lidí. (Ilustrační snímek)

Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje čítá 256 lidí. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Hasiči v kraji hledají posily. Hlásí se i muži zvládající jen tři kliky

  • 7
Pojďte k nám. S takovou výzvou přichází krátce po Policii ČR i Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje, který rozběhl kampaň pro nábor nových profesionálních záchranářů. Už teď v září hodlá přijmout na různých místech regionu asi šest příslušníků a potřebuje mít větší výběr.

Zároveň doplní zdatnými a šikovnými lidmi zásobník uchazečů o tohle prestižní a těžké povolání.

Denně teď posílá přihlášky s životopisem hasičům hned několik zájemců. Doufají, že se ocitnou už v první podzimní vlně výběru nováčků. Termín pro tuto nejbližší fázi náboru, při níž je ve hře asi šest volných míst, vyprší 19. září.

„Náborová kampaň se nám vyplácí. Každý den přicházejí tři nebo čtyři žádosti. Je to lepší, než když jsme jen pasivně čekali, kdo se ozve,“ poznamenal náměstek pro integrovaný záchranný systém a operační řízení HZS v kraji Oldřich Volf.

Podle jeho zkušeností totiž projde čtyřstupňovým testem tělesné zdatnosti, manuální zručnosti, psychologickým vyšetřením a osobním pohovorem úspěšně jen dvacet procent zájemců. Ti ostatní nejčastěji ztroskotávají při tvrdých fyzických prověrkách. Do nich patří i plavání, potápění a zkouška, zda se budoucí hasič nebojí výšky nebo jestli nemá strach z uzavřených prostor.

„Neuvěřitelné je, že na hasiče se hlásí i ti, kteří zvládnou třeba jen tři kliky. Proto chceme mít díky kampani možnost širšího výběru,“ vysvětlil Volf.

Mluvčí krajských hasičů Martin Kasal orientačně přiblížil požadavky na tělesnou zdatnost. „Pro úspěšné zvládnutí testů by měli uchazeči udělat za dvě minuty kolem 50 kliků a leh-sedů. Při běhu na dva kilometry se vejít do deseti minut a když uplavou 200 metrů za 6,5 minuty, tak to už je špatný čas. Přesné parametry se všichni dozví při náborovém řízení,“ uvedl Kasal.

Ti nadějní, kterým hasiči nenabídnou místo hned teď na podzim, se mohou coby kandidáti zařazení do zásobníku dočkat později. V průběhu roku odchází průměrně šest až osm hasičů, které je třeba nahradit.

„Za ideální pokládáme stav, když získáme zhruba stovku uchazečů, abychom měli pro kvalitní lidi kam sáhnout,“ odhadl Kasal.

Skutečným hasičem se nováček stane za pět let

Zájemci o práci u hasičů se mohou hlásit i kdykoliv v průběhu roku. Kromě už zmíněných předpokladů musí být bezúhonní, projít zdravotními testy, nesmí být členem žádné politické strany a nemohou ani vykonávat jinou výdělečnou činnost.

„U pohovoru se zjišťuje zájem o práci. Jestli dotyčný ví, do čeho jde, co může nabídnout. Peníze nejsou tou správnou motivací. Tohle povolání se dělá z jiných důvodů,“ nastínil Kasal další část přijímacího procesu.

Zvládnout náborové řízení je pouze začátek. Následují nejrůznější odborné kurzy, kde se učí ovládat techniku a ochranné prostředky.

„Papírově se člověk stane hasičem zhruba za rok z toho hlediska, že se pak může účastnit zásahu. Až po třech letech je zaměstnán na dobu neurčitou. Obecně se říká, že skutečným hasičem se nováček stane za pět let,“ řekl Oldřich Volf.

Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje čítá 256 lidí. Hasiči jsou v dnešní době bráni jako univerzální záchranáři. Nejčastěji vyjíždějí k technickým pomocem při kalamitách, k dopravním nehodám a až na třetím místě jsou požáry.