Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hejtman Novotný zakládá fond, bude do něj posílat svůj poslanecký plat

  14:42aktualizováno  14:42
Karlovarský hejtman a poslanec Josef Novotný zakládá nadační fond. Vkládat do něj bude každý měsíc svůj poslanecký plat. Pomoci má hendikepovaným dětem a seniorům či podpoře vzdělávání a sportu dětí i mládeže. Vyzval k tomu i ostatní politiky se souběhem funkcí.

Spojení funkcí hejtmana a poslance je podle Novotného výhodné pro řešení problémů Karlovarského kraje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Josef Novotný je jediným sociálně demokratickým hejtmanem, který zároveň vykonává i poslaneckou funkci. Ani jedné z nich se nezřekl ještě vysočinský Jiří Běhounek, ale ten není členem ČSSD, byl za ni ovšem zvolen.

Vznik nadačního fondu je podle Novotného reakcí na to, že doposud neexistuje zákonná úprava, jež by řešila platy poslanců či senátorů, kteří jsou zároveň ministry, hejtmany, primátory či starosty.

"Rozhodl jsem se před časem zůstat ve funkci hejtmana i poslance. Zůstává mi tedy dvojnásobný objem práce, ale vzhledem k tomu, že naše legislativa stále neřeší platy v případě souběhu funkcí, budu takzvaný čistý plat poslance zasílat na účet nové zřízeného nadačního fondu," prohlásil s tím, že o příspěvky budou moci žádat například rodiče hendikepovaných dětí, senioři v nouzi, talentovaní žáci škol nebo mladí sportovci.

Fond už má podepsanou zakládací listinu a tento týden vznikne účet, na který půjde poslanecký plat Josefa Novotného. V létě bude fond zaregistrován u soudu, na podzim začne přijímat první žádosti o pomoc. Vyhodnocovat je bude správní rada, a to jednou za čtvrt roku.

Plat za druhou funkci má pomoci lidem

Josef Novotný vyzval i další, aby se k němu připojili. "Vyzývám samozřejmě i všechny ostatní politiky se dvěma platy a souběhem funkcí, aby společně se mnou do fondu přispívali a usnadnili tak život lidem, kteří nutně finanční pomoc potřebují," uvedl.

Karlovarský hejtman a poslanec se svým dubnovým rozhodnutí ponechat si obě funkce vzepřel předvolebnímu usnesení strany. Vysloužil si za to kritiku od vedení ČSSD včetně předsedy Bohuslava Sobotky. Jeho rozhodnutí označil za chybné a z pohledu voličů i členů ČSSD zcela nepochopitelné rozhodnutí (čtěte zde).

Podobně se k tomu postavili i členové chebské buňky sociální demokracie, kteří odhlasovali kritické doporučení, aby se hejtman vzdal jedné ze dvou funkcí a splnil tak stranický předvolební slib (čtěte zde).

Zastání se naopak dočkal u prezidenta Miloše Zemana (čtěte zde) i u dalších kolegů z kraje (čtěte zde).

Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že vykonávání funkce hejtmana a zároveň poslance je výhodné pro řešení problémů Karlovarského kraje, neboť tak může přímo jednat se členy vlády o tom, co region potřebuje.

Autoři: ,


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz