Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hejtman Novotný chce postavit obří model kraje za deset milionů korun

  19:21aktualizováno  19:21
Deset milionů korun chce utratit karlovarský krajský úřad za nápad, se kterým přišel hejtman Josef Novotný. Ten chce nechat v areálu úřadu postavit obří plastickou mapu Karlovarského kraje v měřítku 1:1 500. Vybraná firma ji začne budovat už v březnu.

Krušné hory budou v modelu Karlovarského kraje vysoké asi tři metry. Firma je vytvoří navezením zeminy. | foto: Czech Tourism

Navezením zeminy vyrostou tři metry vysoké Krušné hory. Nízké keříky budou představovat lesy. Strouha a tůňky - Ohře a vodní díla. Chodníky ve třech různých provedeních protnou mapu jako hlavní silnice. Zvýrazněná města mají vypadat jako dvoubarevné betonové mozaiky. Krajinu oživí celkem 36 modelů známých památek v měřítku 1:100.

Novotný se nechal inspirovat napodobeninou, kterou před lety viděl při návštěvě v čínském Pekingu. "Někomu se to může zdát jako ptákovina, mně ale ne," odmítl hejtman pochybnosti.

Úředníci mapu v přírodě pojmenovali vznešeně jako krajské multimediální informační centrum. Na projekt za 10 milionů korun už získali 8,5 milionu z Evropské unie. V pondělí krajští radní schválili pravidla pro výběrové řízení na firmu, která zmenšeninu regionu ještě do konce letošního roku postaví.

"Připadá mi to jako hloupost. Považuji to za vyhazování evropských a krajských peněz v době, kdy chybí na daleko důležitější věci - ve zdravotnictví, školství, dopravě," podotkl opoziční zastupitel a zároveň šéf kontrolního výboru kraje Bohdan Havel. Podle něj to není zdaleka jediný případ nesmyslného utrácení prostředků Unie.

Model poslouží pro vzdělávání, říká radní pro kulturu

Plastická mapa jako atrakce vznikne na louce naproti krajské knihovně - mezi parkovištěm a sídlem Ředitelství silnic a dálnic.

"Součástí budou interaktivní boxy, ze kterých lidé zjistí zeměpisné, kulturní nebo historické informace o regionu. Model poslouží pro vzdělávání dětí a mládeže," představuje si krajská radní pro kulturu Eva Valjentová.

Zmenšeninu kraj připravuje jako veřejně přístupný park s lavičkami, osvětlením a multimediálním informačním panelem v altánu. Střecha altánu bude připomínat logo Karlovarského kraje.

Vlastivědnou atrakci v podobném duchu - zábavně naučné centrum řeky Ohře - otevřela vloni obec Královské Poříčí na statku Bernard. Je to dvanáct metrů dlouhý plastický interaktivní model Poohří. Vše včetně veřejných toalet a odpočinkové zóny stálo 33 milionů korun a Evropská unie přispěla i na tento projekt.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Nové karlovarské autobusy MHD už budou klimatizované a nabídnou wifi

Tržnice, zastávky městské hromadné dopravy Dopravního podniku Karlovy Vary.

Pouze s klimatizovanými autobusy s pohonem na CNG počítá plán modernizace vozového parku karlovarské městské hromadné...

Najdete na iDNES.cz