Členové občanského sdružení už jednají o umístění výstavy v Domě kultury Ostrov. Mimo jiné proto, že jej stavěli političtí vězni. Na odpověď z Ostrova zatím čekají.

Členové občanského sdružení už jednají o umístění výstavy v Domě kultury Ostrov. Mimo jiné proto, že jej stavěli političtí vězni. Na odpověď z Ostrova zatím čekají. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Hejtmanství odmítlo výstavu o železné oponě, důvod se pořadateli nezdá

  • 1
Výstavu o totalitní železné oponě Překonej stěnu smrti si měli od tohoto týdne přímo ve vestibulu hejtmanství prohlížet všichni ti, kteří míří do hlavní budovy. Tedy i politici v Karlovarském kraji vládnoucí KSČM a ČSSD. Jenže si ji neprohlédnou.

Krajský úřad totiž odepsal pořadatelům z občanského sdružení Paměť, že jimi žádaný termín od 6. do 23. května je už zarezervovaný pro jinou expozici, výstavu dětských prací.

Sdružení stálo o květnový termín symbolicky proto, že na jeho konci se koná tradiční muklovská pouť Jáchymovské peklo. Na ní si političtí vězni připomínají 50. léta, kdy je komunisté po zinscenovaných procesech týrali v pracovních lágrech.

Výstavu s příběhy lidí, kteří prchali za bývalého režimu za svobodou na Západ a při přechodech hranice i zahynuli, plánovalo sdružení Paměť na krajském úřadě schválně.

Také kvůli náměstkovi hejtmana pro školství Václavu Sloupovi, který před rokem 1989 působil u pohraniční stráže v Chebu jako politruk.

"Chtěli jsme mu připomenout, jak to na hranicích opravdu chodilo. Pan Sloup tvrdí, že nikomu neuškodil a neporušil zákony. Už jen to, že sloužil tehdejšímu režimu, považuju za problém. Lidé jako on hrozili mladým pohraničníkům, že půjdou sedět, pokud jim někdo uteče. Spousta jich páchala sebevraždu," řekl zakladatel Paměti Miroslav Kasáček.

Děti přišly dřív

Vestibul hejtmanství zkusil písemně zamluvit už začátkem února, ale neuspěl.

"V tomto termínu jsou již prostory obsazeny, protože od 1. 5. do 30. 5. 2013 se v místě koná výstava Očima dětí. Organizátoři výstavy požádali o rezervaci prostor 1.6. 2012," uvedla mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Kraj nabídl Kasáčkovi jako náhradu vestibul vedlejší budovy C krajského úřadu nebo objekt Královské mincovny v Jáchymově.

Tam ale podle Kasáčka nezavítá tolik lidí a expozice by podle něho ztratila smysl. "To, že jsme žádosti o rezervaci prostor nevyhověli, vůbec nesouviselo se zaměřením výstavy. Požadované prostory již byly obsazeny," odmítl spekulace náměstek hejtmana Jaroslav Borka (KSČM).

Je to zástupný problém, bojí se zakladatel sdružení

Miroslav Kasáček nemá z jeho vysvětlení dobrý dojem a naznačuje, že jde o výmluvu.

"Podle lidí, se kterými spolupracujeme, se jedná o zástupný problém. Možná tam úmyslně dali jinou výstavu, aby nás odradili. Zlobí mě, že musíme o každou píď země stále bojovat," zmínil i v souvislosti s tahanicemi kolem Ústavu pro studium totalitních režimů.

Sdružení se pokusí domluvit s Konfederací politických vězňů, že by výstava Překonej stěnu smrti byla v květnu k vidění v Ostrově.

"A znovu napíšu na krajský úřad, ať mi sdělí, který termín je pro naši expozici historického dokumentu volný. Nechci nic politizovat, ale vadí mi, když někdo tvrdí, že totalita neexistovala," dodal Miroslav Kasáček.

Sdružení Paměť vydává knihy, pořádá besedy s pamětníky. Je členem platformy Evropské paměti a svědomí.

Při útěku na Západ bylo zastřeleno nebo zabito elektrickým proudem 350 lidí. Dále zahynulo především při nehodách sto civilistů. Umírali i pohraničníci - celkem 654, většinou při nehodách. Při střetu s takzvanými narušiteli zahynulo deset vojáků.