Osazování Chebských nik, dílo Ryby od Varvary Divišové. | foto: Galerie 4

Historické domy v centru Chebu dozdobila unikátní umělecká díla

  • 0
Prázdné niky a kartuše chebských historických domů se pomalu zaplňují uměleckými díly. Projekt Chebské niky, který spustila Galerie 4 před sedmi lety, zaujal mnohé umělce, kteří tak přispěli ke zkrášlení památkové rezervace.

Jedním z umělců, kdo se do projektu Chebské niky zapojil je ředitel Galerie umění v Karlových Varech Jan Samec. Jeho reliéf s dvojicí obličejů zdobí historický dům na chebském Jánském náměstí.

"Jsou to vlastně dva obličeje, velmi podobné, mohou být bratrů," přiblížil své dílo Jan Samec.

"Chtěl jsem v symbolické rovině vyjádřit, že je to Čech a Němec v jakémsi dialogu. Přiznám se, že se to odehrává spíš v emocionální nebo pocitové rovině," objasnil Samec.

Marie od Jindry Vikové ve výklenku Špalíčku.

Madona od Zdeňky Svobodové v Dlouhé ulici.

Plastika Dva od Jana Samce na Jánském náměstí.

Dvojice hlav je odlita z hliníkové slitiny, což je pro plastiky neobvyklý materiál.

Projekt Chebské niky začal vznikat před sedmi lety

"V roce 2004 jsme vybrali osmnáct prázdných nik a kartuší na chebských historických domech a zároveň jsme s nabídkou k účasti na tomto projektu oslovili významné umělce z celé republiky," připomněl ředitel Galerie 4 Zbyněk Illek.

"Momentálně je jich už třináct plných. Poslední dvě Smějícího se řezníka a Světici jsme instalovali v úterý," prozradil Illek. Zbytek plánují osadit příští týden.

Ke zkrášlení památkové rezervace přispěli známí autoři. Například Jaroslav Róna, Varvara Divišová, Jiří Černý, Alena Vystydová, Jindra Viková, Miloslav Svoboda, Pavel Drda či Zdeňka Svobodová.

,