Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb chce vodit turisty po půdách. Uvidí unikátní přehlídku stavitelství

  16:47aktualizováno  16:47
Neobvyklým stavebním unikátem, jaký nemá v republice obdoby, se může chlubit město Cheb. Jedná se o vysoké historické půdy a krovy bývalých kupeckých domů na náměstí krále Jiřího. Některé jsou tak staré, že pamatují vládu Karla IV.

Starosta Chebu Petr Navrátil v prostorách třípatrové půdy nad radnicí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Cheb plánuje některé z půd otevřít návštěvníkům a vytvořit tak netradiční prohlídkovou trasu. Na projektu zpřístupnění unikátních stavebních památek pracuje městský Nadační fond Historický Cheb.

„Odborný průzkum ukázal, že se zde nacházejí i v evropském měřítku zcela ojedinělé dřevěné konstrukce, z nichž ty nejstarší vznikly ve 14. století,“ uvedl Michal Pospíšil, předseda správní rady fondu.

Podle jeho slov je na půdách domů chebského náměstí možné najít řadu zajímavostí. Například v rámci celé České republiky nejstarší hambalkový krov s podélným vázáním nebo nejstarší ležatou stolici s pětibokou prahovou vaznicí. Celá pětina krovů je přitom středověkých, téměř polovina pak z období baroka a renesance.

Chebské krovy se řadí k evropským unikátům

Závěr odborníků je jasný. Nikde jinde v tuzemsku neexistuje tak početný a z hlediska historického vývoje komplexní soubor krovů jako na měšťanských domech na chebském náměstí. Srovnatelně cenné soubory jsou k vidění pouze v několika málo historických městech západní Evropy.

„Chceme proto připravit prohlídkovou trasu, během které by zájemci mohli navštívit půdy přibližně pěti domů. Jeden vybraný prostor by měl být nasvícen speciálním expozičním osvětlením. Počítáme s tím, že prohlídky by se konaly ve skupinkách a s průvodcem,“ vysvětlil Pospíšil.

Vedle samotného zpřístupnění půd počítá projekt s vytvořením webových stránek, vydáním publikace a přípravou výstavy, která chebské historické krovy lidem komplexně představí.

Podle krovů vznikne i stavebnice

„Chceme také ve spolupráci s Národním památkovým ústavem vytvořit edukační programy pro děti i dospělé. Pro zájemce plánujeme výukové listy a různé materiály, ale rádi bychom vytvořili například i dřevěnou stavebnici, která bude krovy kopírovat,“ upřesnil Michal Pospíšil.

Realizace všech aktivit projektu Chebské krovy by měla stát asi 1,1 milionu korun. Město hodlá projekt také přihlásit do prestižní soutěže EU Prize for Cultural Heritage, které se přezdívá Oskar za památkovou péči. Podle Pospíšila by mělo být pro Cheb velkou výhodou, že projekt má už dnes podporu Národního památkového ústavu.

„Další výhodou je, že většina domů na náměstí je v majetku města. Všechny půdy jsou vyklizené a dobře udržované. Navíc se zde nebudovaly půdní byty, takže nic není zničené nebo uzavřené za sádrokartonovými deskami,“ doplnil starosta Petr Navrátil.

Nejzajímavějšími dřevěnými konstrukcemi na náměstí Krále Jiřího se mohou pochlubit objekty kolem Grünerova domu. Na protější straně náměstí patří k nejzajímavějším několik posledních domů na náměstí směrem k uličce, vedoucí k chrámu sv. Mikuláše.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Najdete na iDNES.cz