Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obnovená historická silnice se má stát vítanou zkratkou přes Německo

  14:56aktualizováno  14:56
Město Aš plánuje obnovit historické spojení s německým Bad Brambachem. Přibližně šestikilometrový úsek dosavadní stezky pro pěší a cyklisty by se měl rozšířit a upravit natolik, že umožní i automobilovou dopravu. Na Ašsku by tak vznikl další silniční přechod do Německa.

Zatím vede do německého města Bad Brambach z Česka jen úzká cesta, která je vhodná pro pěší a cyklisty. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Silnice, která obnoví historické spojení obou měst, se stane součástí nového silničního spojení Plesné a Aše přes Bad Brambach, které Karlovarský kraj plánuje v následujících letech oživit. Kdysi hojně využívanou silniční zkratku přervala železná opona.

„Dosud se dá projet Ašskem ve směru na Selb a na Doubravu. Hodně je využívaný přechod na Bad Elster nebo přes Hranice na Ebmath. Navrhované spojení na Bad Brambach by bylo další možností, kudy zamířit do zahraničí,“ uvedl ašský místostarosta Pavel Klepáček. Dodal, že plán už začíná dostávat konkrétnější obrysy.

„Na pracovní schůzce v Aši jsme projednali s projektanty několik variant, kudy by komunikace mohla vést. Jako nejlepší se nám jeví návrh, kdy by silnice vedla z křižovatky ulic Chebská a Příční směrem k Vernéřovu, kolem Horních Pasek a pak dál směrem na státní hranici. Kritické místo je u rybníka Vernéřov, kde by silnice musela překonat velký kopec. Tady je třeba upřednostnit trasu, která povede co možná nejmenším terénním převýšením. Obec Horní Paseky pak silnice mine z jižní strany,“ ukázal na mapě Klepáček.

Před samotnou stavbou bude nutné vykoupit pozemky

Místostarosta doplnil, že před vlastní realizací stavby bude nutné ještě vykoupit pozemky. „Ne všechny jsou v majetku Karlovarského kraje nebo města Aš,“ pokračoval Klepáček. Podle něj technická studie budoucího dopravního spojení obou měst vzniká na základě objednávky kraje. Ten je i vlastníkem současné stezky pro pěší, která spojuje Horní Paseky s hraničním přechodem u Bad Brambachu.

„Pro nás by rozšíření stávající stezky mělo velký význam. Řada obyvatel jezdí do Německa za prací a za nákupy. Na tuto stranu od Aše ale přechod chybí, a tak se musí jezdit oklikou přes Hazlov a Vojtanov. Nové spojení by posílilo turistický ruch. U nás je velké sportovní centrum, v Bad Brambachu je zase bazén se saunovým komplexem,“ vypočítal Klepáček a zdůraznil další plus nového přechodu: „Plánovaná trasa by měla navázat na chystané silniční spojení mezi Bad Brambachem a Plesnou. Propojení obou úseků by v budoucnu umožnilo rychlejší cestu z Aše do Plesné, Lubů či Kraslic.“

Zatímco dnes musí motoristé německé území objíždět, což trvá přibližně pětatřicet minut, v budoucnu by bylo možné cestovat přímo, a ušetřit tak až dvě třetiny ujetých kilometrů a času.

Zkratka přes Německo by byla výhodná i v opačném směru, při cestě z Plesné by řidiči cestou přes Bad Brambach do osm kilometrů vzdálené Aše ušetřili nejméně dvacet minut. Z Aše je to navíc jen kousek do Selbu a na německou dálniční síť.

V Plesné jsou však už o krok dál než Ašští. Na rozšíření historické silnice do Bad Brambachu mají hotový projekt a už podali žádost o evropskou dotaci.

„Přibližně v září budeme vědět, zda jsme s žádostí uspěli,“ potvrdil plesenský starosta Petr Schaller s tím, že pokud projekt podporu získá, stavba zahájí už v jarních měsících příštího roku.

Nová komunikace má podle Schallera zásadně zjednodušit cestování v příhraničí, zintenzivnit vazby mezi Plesnou a Bad Brambachem a posílit turistický ruch v obou regionech.

O nové silniční spojení mají zájem i v Německu. Důkazem je dohoda o obnově historického přeshraničního spojení Plesná – Bad Brambach – Aš, kterou před časem zástupci české a německé strany podepsali v Bad Brambachu. Město Aš chce proto budoucí trasu silnice projednat i s německými partnery. V nejbližší době hodlá ke společnému jednání o podobě nového přechodu přizvat zástupce obce Bad Brambach a kraje Vogtland.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

Bazénu festivalového hotelu Thermal svitla naděje, našel se zájemce

Společnost Thermal F jedná s možným nájemcem kdysi populárního bazénu a...

Nad bazénovým komplexem karlovarského lázeňského hotelu Thermal snad konečně začíná svítat. Společnost Thermal F jedná...

VIDEO: Nádvoří chebského muzea ozdobila velikonoční koruna s vajíčky

Velikonoční koruna na nádvoří chebského muzea.

Na nádvoří Muzea Cheb se objevila neobvyklá slavnostní výzdoba, takzvaná velikonoční koruna. Je to svazek chvojí,...

Grafton Recruitment Praha
Technický specialista/seřizovač elektro

Grafton Recruitment Praha
Karlovarský kraj
nabízený plat: 19 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz