Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podél nového obchvatu Chebu opadalo listí. Auta jsou víc slyšet

  17:56aktualizováno  17:56
Hluk z jihovýchodního obchvatu Chebu je neúnosný. Postavte protihlukovou zeď. S takovým požadavkem se na zastupitele obrátili obyvatelé chebských Hájů, kteří bydlí v sousedství nově postavené silnice.

Protihlukové stěny na jihovýchodním obchvatu Chebu končí v Hájích zároveň s mostní konstrukcí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidé tvrdí, že je hlučnost už obtěžuje nad únosnou mez. Zdá se však, že náprava nebude jednoduchá. První stížnosti se totiž objevily už v září, krátce poté co na novou silnici vyjely první automobily. Říjnová měření prokázala, že vše je v normě.

Mnozí se však shodují, že teď je hlučnost mnohem vyšší. Jakoby se s nástupem zimy silnice probudila a začala se víc ozývat.

„Silnice se dostala do navigací, takže ji využívá mnohem víc automobilů než na začátku. Také stromy shodily listy, takže přirozená bariéra, která šíření hluku bránila, ta už tu není. Především ale řidiči nasadili zimní pneumatiky a ty hlučí daleko víc,“ svěřil se Petr Veleba, který jménem přibližně šesti desítek lidí vystoupil na zastupitelstvu a žádal, aby se město zasadilo o nápravu. Vybral si k tomu rokování zastupitelstva, na kterém se schvaloval rozpočet pro rok 2016.

„Předložili jsme návrh, aby naši zastupitelé jednali s krajem o doplnění protihlukových bariér a v případě negativního stanoviska aby našli v rozpočtu na příští rok přibližně tři miliony korun na nápravu nynějšího stavu. Vždyť i pozemek, na kterém by se bariéra mohla postavit, je města,“ shrnul Veleba. Dodal, že zoufalí lidé se v podobném duchu chystají vystoupit i na lednovém zastupitelstvu kraje.

Kraj se snížení hlučnosti brání

Kromě samotné žádosti Veleba jménem obyvatel Hájů předložil studii návrhu, ze kterého je zřejmé, že lidem chybí protihluková zeď u nájezdu na přemostění. Součástí je i návrh výsadby neopadavé zeleně kolem komunikace, která by šíření hluku přirozeně bránila, a požadavek na snížení rychlosti, což by mělo mít na snížení hlučnosti také vliv.

„Jedná se o stavbu Karlovarského kraje, na kterou byly použity evropské dotace,“ upřesnil starosta Petr Navrátil.

Obává se, že vzhledem k pravidlům pro získání dotací nebude doplnění protihlukové zdi právě jednoduchou záležitostí. „Pokud vím, měření hlučnosti někdy v říjnu skončilo s tím, že zátěž je v normě. Ale přiznám se, že do detailu jsem se s výsledky měření neseznámil. Každopádně o tom s krajem budeme jednat,“ slíbil starosta.

Kraj ovšem stavět zábrany nehodlá. „Hygienická měření prokázala, že hlučnost je v normě. V tuto chvíli je na městě, jak k problému přistoupí,“ uvedla mluvčí kraje Jana Pavlíková.

I v případě, že by se podařilo doplnění protihlukových bariér vyjednat a zeď postavit, není reálné očekávat, že k nápravě dojde okamžitě. Nejprve je třeba zpracovat projektovou dokumentaci a žádost o stavební povolení, což je zdlouhavá procedura.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Opilý řidič zapadl s autem. Zavolal na linku 158, aby mu pomohli

Policista zastavuje na pražské magistrále auto během bezpečnostní akce.

Nezvyklým způsobem se snažil vyřešit svízelnou situaci opilý muž, který zapadl se svým autem v zahrádkářské kolonii na...

Pojede Kreuziger Giro? Nesmím ani naznačovat, řekl s úsměvem

Roman Kreuziger

Při té otázce se na tiskové konferenci usměje a na chvíli zamyslí. „Nesmím ani naznačovat,“ prohodí po chvíli šibalsky....

Další z rubriky

Dokumentuji to, co mi přijde zajímavé, říká autorka Běžnodenností

Fotografka Veronika Landa svým objektivem pravidelně zachycuje krásy běžného...

Ze začátku pro ni bylo fotografování jen součástí dětské zvídavosti, nakonec se z něho stala láska na celý život. Dnes...

Řidič projel ve městě kolem hlídky 126 km/h, za rychlost pykal již dříve

V Kynšperku jel řidič městem o 76 km/h rychleji

Kolem policejní hlídky, která měřila rychlost v Kynšperku nad Ohří, projel jeden z řidičů rychlostí 126 kilometrů za...

Karlovarský kraj letos vydá více než půl miliardy na opravy silnic

Silnice mezi Ostravou a Opavou.

Bezmála 550 milionů korun má jít letos do oprav silnic druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji. Kromě tradičních...

Najdete na iDNES.cz