Ředitel sokolovského muzea Michael Rund (vlevo) u jezírka dolu Jeroným, pod...

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund (vlevo) u jezírka dolu Jeroným, pod jehož hladinou se nachází vstup do nově objevených prostor středověkého dolu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Historie Karlovarského kraje se skrývá i hluboko pod zemí

  • 1
Nasadit ochrannou přilbu, holinky a zamířit do podzemí. V Karlovarském kraji bylo v posledních letech zpřístupněno několik hornických památek, ve kterých se rudy železa, cínu nebo mědi těžily už před pěti sty lety. Patří mezi ně například štola Johannes u Božího Daru nebo důl Jeroným na Sokolovsku.

Projděte se po hornických památkách a na vlastní kůži poznejte, co obnášela práce pod zemí a ve štolách.

1 Jáchymov a těžba uranu

Asi nejznámějším místem v kraji, které dříve patřilo horníkům, je Jáchymov. Už v 16. století bylo známé těžbou stříbra a také ražbou stříbrných mincí – tolarů. Kromě stříbra se v tamějších dolech dobývalo také olovo, arsen, cín a v neposlední řadě smolinec, ve kterém manželé Curieovi objevili polonium a radium.

Druhá polovina 20. století je v Jáchymově spojena s těžbou uranu, na které se podíleli i političtí vězni. Těžbu stříbrných a uranových rud ve městě připomíná areál Štoly č. 1, ve které je k vidění i malá expozice důlní techniky, a sousední důl Svornost. Jde o nejstarší stále využívaný důl v Evropě, v současnosti slouží jako zdroj léčebných radonových vod pro lázně, které Jáchymov proslavily po celém světě.

Štola je pro návštěvníky otevřená od středy do neděle, dospělí za vstup zaplatí 50 korun, děti a důchodci 30 korun. Kapacita štoly je omezená na dvacet návštěvníků.

2 Důl Mauritius stále nese stopy po těžbě cínu

V letošním roce se veřejnosti otevřelo hned několik hornických památek kraje. Jednou z nich je i středověký důl Mauritius na Hřebečné u Abertam, který sklízí obdiv díky své zachovalosti.

Návštěvnici dolu si mohou prohlédnout úzkou, ale relativně vysokou štolu Kryštof, ve které jsou stále zřejmé stopy po dobývání cínu. Zavede je až k hlavní chloubě dolu, kterou je obrovská komora, do které by se vešel celý abertamský kostel.

„Vznikla tak, že horníci narazili na žílu cínu a vyplatilo se jim jít po ní 300 metrů pod povrch,“ vysvětlil průvodce dolu Jan Albrecht. Štola Kryštof je veřejnosti přístupná každý den pouze do 30. září, po zbytek roku je kvůli ochraně přírody uzavřená. Prohlídka štoly trvá hodinu, je možné si ji předem zarezervovat on-line. Vstupné pro dospělé činí 150 korun, pro děti, studenty a seniory 100 korun.

3 Ve štole Johannes si vyberete ze tří tras

Štola Johannes na Zlatém Kopci u Božího Daru je další z hornických památek v kraji, kterou se letos podařilo zpřístupnit veřejnosti. V oblasti se rudy železa, cínu, mědi a zinku dobývaly už od 16. století.

V dolu Johannes horníci vyrazili obrovské podzemní komory, z nichž největší dosahují výšky až dvanáct metrů. „S myšlenkou zpřístupnit štolu za mnou přišel geolog Petr Bohdálek. Řekl mi, že v podzemí je obrovská komora, jde o něco úžasného a mnoho takových není,“ uvedl božídarský starosta Jan Horník.

Štola Johannes je jedním ze šesti českých středověkých děl nominovaných do UNESCO. Její návštěvníci si mohou vybrat ze třech prohlídkových tras. Ta nejkratší trvá dvě hodiny, prostřední o třicet minut déle a nejdelší, určená zejména odborníkům, pak 3,5 hodiny.

Základní ceny prohlídek jsou od 350 do 490 korun, záleží na konkrétní trase. Protože je počet návštěvníků v jedné prohlídce omezený na pouhých deset osob, je možné si na ně předem vytvořit on-line rezervaci.

4 Jeroným má novou vstupní budovu

Už dva roky mohou zájemci navštívit důl Jeroným v Čisté u Rovné na Sokolovsku, kde se před pěti sty lety těžily cínové rudy. Místo je jedinečné v tom, že se ho podařilo zachovat v téměř původní podobě. V centrální části dolu se tak nacházejí komory z 16. století, návštěvníci také uvidí stěny a stropy černé od sazí, které se usadily při sázení ohně.

Několik týdnů se důl také pyšní novou vstupní budovou, která je vystavěna tak, aby co nejlépe zapadla do okolní krajiny. Má plochou zelenou střechu, kamenné obložení a dřevěné okenice. Důl Jeroným je o letních prázdninách přístupný každý den, dospělí za prohlídku zaplatí 50 korun, děti 30 korun. I v jeho případě je lepší si termín návštěvy předem zamluvit.

5. Muzeum v Krásně nabízí expozici důlní dopravy

Komu nestačí cesty do podzemí a chce se o hornické historii kraje dozvědět více, může vyrazit do Hornického muzea v Krásně. To se nachází v prostorách někdejšího cínového dolu Vilém, který vznikl v době první světové války. S několika přestávkami tam těžba fungovala až do roku 1991, v následujících letech se sokolovskému muzeu podařilo na místě vybudovat svou další pobočku zaměřenou na hornictví.

Muzeum nabízí pohled do historie regionální těžby rudy a uhlí i města Krásno. K vidění je v něm také ukázková štola, expozice důlní dopravy a výstava báňského záchranářství. Muzeum je otevřeno od středy do neděle, dospělí za vstup zaplatí 50 korun, děti o polovinu méně.