Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důl Mauricius, Věž smrti a další památky mají o něco blíž k UNESCO

  9:45aktualizováno  9:45
Hornické památky v Krušných horách jsou o krok blíž k zápisu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti by se mohly zařadit už v roce 2015 nebo 2016.

Věž smrti v Ostrově-Vykmanově. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Česká i saská strana už odeslala do Centra světového dědictví v Paříži žádost o zápis všech navržených památek na takzvaný společný indikativní seznam. Ten potvrzuje, že se jim dostalo v obou státech nejvyšší možné ochrany a jsou na UNESCO připravené.

"Nyní bude záležet na německé straně, kdy podá do Centra UNESCO žádost o zápis nominovaných památek. Počítáme s tím, že to bude v roce 2014. Poté projde nominace náročným a přísným hodnocením, během něhož si mohou odborníci vyžádat různé informace či doplnění dokumentace," vysvětlila Jaroslava Pokludová, vedoucí oddělení krajské památkové péče.

Samotný zápis by se podle ní mohl uskutečnit buďto v roce 2015 nebo 2016. Na seznamu by se tak díky společné nominaci objevila památková zóna v Jáchymově včetně Královské mincovny, důl Mauricius na Hřebečné, Zlatý kopec u Božího Daru, památková zóna Horní Blatná a Vlčí jámy i Rudá věž smrti ve Vykmanově.

Jde o pamětihodnosti, které se loni připojily k projektu Montanregion Erzgebirge. Sasové ho rozjeli už v roce 1998 a dobře vědí, že šanci na úspěšný zápis jim zvýší právě česká strana.

Prestižní seznam je totiž přeplněný a odborníci z Centra světového dědictví velmi pečlivě vybírají, které unikáty by na něm měly ještě být.

V poslední době tak před jednotlivostmi upřednostňují nadnárodní nominace, právě jako jsou hornické památky z obou stran Krušných hor.

Nejvíce památek navrhují Sasové

Kromě těch z Karlovarska se k projektu přihlásil také Ústecký kraj, který by v UNESCO rád viděl Krupku a Měděnec. Nejvíc památek však navrhují Sasové, a to z oblasti Altenbergu, Freibergu, Marienbergu, Annabergu, Schneebergu či Schwarzenbergu.

"Samozřejmě se může stát cokoli, ale nepředpokládáme, že by v nominaci došlo k nějakým výrazným změnám a některá z navržených území by vypadla," uvedla Jaroslava Pokludová.

Karlovarský kraj na příští rok chystá o krušnohorských památkách výstavu Tajemné podzemí Krušnohoří, na jejíž uspořádání chce získat evropskou dotaci.

V Ústeckém kraji se kromě odborných seminářů připravuje mezinárodní konference a česko-německá výstava Sláva krušnohorského hornictví. To má za sebou více než 800 let dlouhou tradici, což by mělo podle zástupců Karlovarského a Ústeckého kraje přesvědčit odborníky z Centra světového dědictví, že do UNESCO sasko-české památky rozhodně patří.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz