Být dobrovolným členem horské služby není nic složitého, stačí mít chuť, zájem a trpělivost. (Ilustrační snímek)

Být dobrovolným členem horské služby není nic složitého, stačí mít chuť, zájem a trpělivost. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Horští záchranáři jsou připraveni na sezonu, shání další dobrovolníky

  • 1
Osm desítek záchranářů Horské služby Krušné hory se bude v právě začínající sezoně starat o bezpečnost sportovců v krušnohorských lyžařských střediscích. Sloužit budou jak v Ústeckém, tak v Karlovarském kraji, kde mají celkem šest stanovišť.

Podle náčelníka náčelník Horské služby Krušné hory Miroslava Güttnera zajišťují záchranáři v tomto počtu nutnou pomoc už několik let.

„Co do počtu hrají prim dobrovolní členové této organizace. Je jich 70. Zbývajících deset jsou profesionální zaměstnanci horské služby,“ potvrdil náčelník. V Karlovarském kraji slouží na Klínovci, Božím Daru, v Perninku, na Plešivci, v Nových Hamrech a v areálu Bublava.

Stát se dobrovolným členem Horské služby přitom není nic složitého. Stačí mít jen chuť, zájem a trpělivost. Představa, že umím lyžovat, a tak se jednoduše stanu dobrovolníkem, je ale podle Güttnerových slov na hony vzdálená pravdě.

Chuť do práce nestačí, nutný je výcvik a škola

„Jsou to kluci, kteří mají do práce chuť. Musí ale nejdříve absolvovat výcvik a školu. Dobrovolným členem se takový člověk stane po dvou, nebo spíš po třech letech,“ vysvětlil postup při nabírání nových členů šéf krušnohorských záchranářů.

Sestava, v níž pomáhají lyžařům v nouzi, je podle jeho slov už řadu let stabilní. Noví zájemci o dobrovolnou práci horských záchranářů se nehrnou.

„Rozhodně je nemusíme odhánět. Spíš je pořád sháníme,“ řekl s trpkým úsměvem náčelník.

Horská služba sice patří mezi složky Integrovaného záchranného systému, prim v něm ale nehraje. Ten patří policistům, hasičům a zdravotním záchranářům.

„My jsme jen další součástí celého systému,“ vysvětlil Güttner. Spolupráce s ostatními ale podle jeho slov funguje na výbornou. Zejména se záchrankou. „Máme s nimi dobré zkušenosti,“ pochválil náčelník krušnohorských záchranářů.

Miroslav Güttner se svým týmem teď čeká, až se zlepší podmínky jak na sjezdovkách, tak na běžeckých tratích, které si zatím běžkaři upravují svépomocí.

„Lidí je ve stopě ale dost,“ komentoval zájem lyžařů šéf záchranářů, v jejichž garážích pro tuto sezonu přibyly tři nové čtyřkolky.