Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hostinští v Chebu zuří, radnice oddaluje zrušení omezené otvírací doby

  13:36aktualizováno  13:36
Chebská radnice nedávno schválila vyhlášku, podle které musí provozovatelé restaurací dodržovat takzvanou policejní hodinu. Jenže ti se bouří a omezení otevírací doby narazilo na tvrdý odpor hostinských. Spor se ještě více vyhrotil ve čtvrtek, kdy se změna kontroverzní vyhlášky nedostala do jednání zastupitelů.
Hostinští se zlobí, že mají nařízené otvírací hodiny. Ilustrační snímek

Hostinští se zlobí, že mají nařízené otvírací hodiny. Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Hostinské, kterých přišlo na čtvrteční jednání zastupitelů asi dvacet, rozčílilo, že se nedočkali debat o vyhlášce. Vedení Chebu totiž slíbilo, že připraví novelizaci kontroverzní vyhlášky, která by prodloužila provozní dobu, ale zároveň rozšířila opatření na celé město. Místo toho slíbil starosta Pavel Vanoušek, že město bude jednat se zástupci provozovatelů o případných změnách ve vyhlášce.

Starosta to ale podmínil tím, že zástupci podnikatelů doloží, že zastupují alespoň 80 % provozovatelů restaurací a barů. To by ale mohl být problém, není jasné, jestli by omezení provozní doby i v dalších podnicích podpořili i ti hospodští, kterých se v současné době vyhláška netýká.

Pro hostinské je to nepříjemné zdržení. Dál budou muset na pěší zóně a v dalších lokalitách zavírat ve všední dny a také v neděli o půlnoci. V pátek a v sobotu pak nejpozději ve dvě hodiny ráno.

Hostinští budou muset propouštět

"Omezovat plošně provozní dobu v restauracích, bufetech a pohostinských zařízeních je špatné. Je to zásah do svobodného podnikání, je to i zásah do práv občanů a návštěvníků města," zdůraznil Václav Jakl (Svobodní). Zároveň navrhl, aby byla vyhláška zcela zrušena.

"Proč prodlužujete řešení problému?" obrátil se na starostu zástupce hostinských Zbyněk Cajthaml. "Na minulém zastupitelstvu bylo jednoznačně řečeno, že místostarosta Michal Pospíšil má připravit změnu vyhlášky," připomněl muž.

"Zaměstnáváme spoustu lidí. A některé budeme muset propustit. Takhle si představujete podporu podnikání? To nás zabíjíte. Každý pátek a sobotu vyhazuji z podniku 70 nebo 80 hostů," neskrýval rozhořčení Cajthaml, který slíbil, že do dvou týdnů zajistí plné moci od ostatních podnikatelů.

Materiály možná nebudou ani na dalším zasedání

"Materiály se zastupitelům zasílají deset dní před jednáním. Pokud začneme jednat za čtrnáct dní, nestihneme připravit materiály ani do březnového jednání zastupitelů," reagoval starosta Pavel Vanoušek, podle nějž ho oslovili také provozovatelé heren.

K podnikům, v nichž jsou výherní hrací přístroje, videoloterijní terminály nebo rulety, je vyhláška ještě mnohem přísnější. Herny musí zavírat už v 17 hodin, otevírat pak nejdříve v 9 hodin ráno. A v celém městě s výjimkou odlehlé lokality Svatý Kříž. Právě tam chce město postupně všechny herny vytlačit.

K vymezení lokalit, kromě pěší zóny i Kostelního a Kasárního náměstí, Kamenné, Cechovní, Svobody, Májové a dalších ulic, vedly podle místostarosty zkušenosti městské policie. "Například na pěší zónu v noci vyjížděli strážníci kvůli výtržnostem a rvačkám od srpna více než dvacetkrát," řekl nedávno místostarosta Pospíšil.

"Dřív si ke mně chodili zahrát nebo jen tak na pivo lidé, kteří končili v práci v 15 nebo v 16 hodin," řekl provozovatel jedné z heren Xuan Nguen Hong. "Od té doby, co platí nová vyhláška, nechodí už skoro nikdo," postěžoval si.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz