Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhořelý hotel Rozkvět půjde k zemi. Na jeho místě vyroste replika

  8:24aktualizováno  8:24
Bývalý hotel Rozkvět v těsné blízkosti mariánskolázeňské kolonády, který loni na přelomu října a listopadu zasáhl mohutný požár, čeká demolice. Majitel slibuje, že na jeho místě postaví repliku. Hoteliéři z okolí se obávají, že bourání odradí hosty.

Vyhořelý hotel Rozkvět v Mariánských Lázních půjde k zemi. | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Přestože to zpočátku vypadalo, že se z historické budovy podaří zachránit alespoň obvodové zdivo, opak je pravdou. Dům, který nejprve přišel o střechu, okrasné balustrády a nejvyšší patro, bude nakonec nutné strhnout.

Fotogalerie

„Zřícené stropy představují pro vyklízecí čety obrovské nebezpečí. Uvnitř objektu není možné z bezpečnostních důvodů pracovat ani odtud odvážet sutiny,“ uvedl mariánskolázeňský místostarosta Martin Hurajčík.

Ten uvedl, že v souvislosti s vynucenou demolicí zbytků hotelu hodlá majitel na tomto místě postavit věrnou repliku historické budovy.

Vzhledem k novým skutečnostem už majitel domu požádal o demoliční výměr. Kdy na bourání skutečně dojde, není zatím jisté.

Majitelem vyhořelého hotelu je pražská společnost Imperial Holding. Její jednatelé sídlí podle internetového obchodního rejstříku v ázerbajdžánském Baku. Zkontaktovat zástupce firmy a ověřit u něj termíny demolice a informace o navazující výstavbě se redakci nepodařilo.

Bourání nám odradí hosty, bojí se hoteliéři

V souvislosti s demolicí mají starosti okolní hoteliéři. Například Milan Monsport, ředitel hotelu Maxim, který sídlí přímo naproti vyhořelému Rozkvětu, se obává odlivu hostů, pokud se pracovat začne až v sezoně, kdy do Mariánských Lázní míří nejvíc návštěvníků.

„Původně byla varianta, že se torzo hotelu zbourá do konce února. Teď se dozvídáme, že se snad na demoliční práce musí nejprve vypsat výběrové řízení. Ale to se může protáhnout až do léta,“ říká Monsport, kterému nejvíc vadí, že hoteliéři nemají aktuální informace a nemohou se tedy na situaci připravit.

„To, že se začne bourat, musí naši hosté vědět dopředu. Až se začne a bude všude špína, prach a hluk, bude pozdě. Myslím, že žádný člověk, který si chce o dovolené odpočinout v lázních, netouží po tom, aby mu pod okny kvílely sbíječky a rachotily náklaďáky,“ říká s obavami.

Podle jeho slov zatím hotel Maxim přežil následky požáru v sousedství bez větších ztrát, ale jen díky tomu, že hořelo už po sezoně. „Náš hotel se orientuje především na českou klientelu. Jezdí k nám hlavně rodiny s dětmi. Nemůžeme si dovolit o ně přijít. Tohle je situace, která nám dělá starosti,“ připustil Monsport.

Požár hotelu chátrajícího několik desetiletí, který způsobil škodu přibližně padesát milionů korun, má podle policie na svědomí mladistvý žhář. Následky ale pociťuje celé město.

Z bezpečnostních důvodů je kolem bývalého hotelu omezena doprava a pohyb pěších. Nejezdí tudy ani pravidelné linky MHD. V řadě ulic v této části Mariánských Lázní se otočily jednosměrky nebo se provoz změnil na jednosměrný. V lokalitě je omezeno stání a zastavení.

Omezení se týkají automobilové dopravy i trolejbusů. „Je to záležitost, která je svým rozsahem výjimečná. Kolem Rozkvětu projížděly všechny hlavní linky,“ potvrdil jednatel společnosti Městská doprava Mariánské Lázně Jiří Klusoň.

Honosný hotel Rozkvět, dříve Halbmayr Haus, postavil někdejší starosta Mariánských Lázní Josef Dionys Halbmayr v roce 1870.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Najdete na iDNES.cz