Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lázeňským hotelům chybí číšníci i kuchaři, pomoci mají stipendia

  • 9
Už nejenom pekaři, truhláři nebo třeba nástrojaři jsou v Karlovarském kraji nedostatkovými odborníky. Řadě hotelů a lázeňských zařízení v současné době chybí kvalifikovaný personál. Poptávka je například po kuchařích, číšnících, cukrářích, ale také nižším hotelovém managementu.

Podle Jana Motlíka, generálního ředitele AXXOS hotel & spa management, se problém týká veškerého personálu v oblasti lázeňského hotelnictví.

Volná místa

Z nabídky ve službách

  • Číšník / servírka, hotel Imperial K. Vary, od 16 do 24 000
  • Pokojská, hotel Venus K. Vary, od 14 000
  • Kuchař/ka Carlsbad Plaza, od 18 000 do 25 000 Kč/měsíc
  • Číšník / servírka Hotel Bajkal Fr. Lázně, od 20 000
  • Číšník / servírka, restaurant Hannibal Cheb, od 16 do 17 000
  • Cukrářka Bohemia - lázně a. s., Sadová K. Vary od 14 000

Pozn.: částky jsou v korunách za měsíc

„Z toho, co v Karlových Varech provozujeme, si nevybavuji jedinou profesi, u které bychom si mohli v tuto chvíli říct, že je v ní dostatek pracovníků, nebo dokonce nadbytek,“ uvedl. Situace je podle něj smutná a nepochopitelná.

Některá pracovní místa totiž zanikla kvůli úbytku lázeňské klientely a hoteliéři nyní řeší přesně opačný efekt.

„Nevím, kam ti lidé zmizeli, a není to jen problém řekněme množství těch lidí, ale i nějaké ochoty a schopnosti fungovat a pracovat tak, jak se od nich očekává,“ podotkl Jan Motlík.

Problém se podle něj objevil už minulý rok, letos ale graduje. Zatímco úbytek klientely lze podle něj řešit vhodným marketingem, s personální stránkou je to horší.

„Přiznám se, že za dvacet let, co se v této oblasti pohybuji, takovou situaci nepamatuji. Obdobné problémy máme i v Mariánských Lázních,“ dodal.

Potíže s nedostatkem odborného personálu řeší i karlovarský hotel Thermal. Podle ředitele Rudolfa Mašaty už si nemůže vedení hotelu vybírat ty nejlepší lidi tak, jak tomu bylo dříve. Navíc řada z nich nemá do práce vůbec chuť.

„Pracovní síly tady jsou, ale jaké, když sem denně přijdou dva až tři uchazeči z úřadu práce a je z nich cítit alkohol. Potřebují jen razítko,“ zmínil.

Thermal si ale podle něj se situací zkouší poradit a svůj personál si vychovává. Takzvané lázeňské podnikání přitom není v kraji vůbec zanedbatelným odvětvím. Podle hejtmana Martina Havla živí 40 tisíc obyvatel regionu, ať už jde o zaměstnance nebo navazující služby.

Kraj chce odvětví podpořit studijními stipendii

„Nevíme, zda odcházejí do jiných odvětví. My bychom ale kvůli tomuto problému rádi podpořili hotelové školy, stejně jako podporujeme ty zdravotní nebo řemeslné obory, které v našem kraji chybějí,“ řekl hejtman.

Podle krajského radního pro školství Edmunda Janische by se tak mohly gastronomické obory zařadit mezi ty, jejichž studium kraj odměňuje motivačním a prospěchovým stipendiem. Školy by pak měly navázat užší spolupráci se zaměstnavateli. Potom už bude záležet na nich, zda nabídnou odpovídající odměňování a benefity.

„Nadále jsme otevřeni dalším novým cestám, které napomohou celkově zatraktivnit gastronomické obory v očích veřejnosti,“ uvedl radní. Už se sešel se zástupci hotelů i řediteli středních škol. Kraj poté zmínil, že za odlivem pracovní síly stojí lukrativnější nabídky práce ze sousedního Německa a také náročnost zaměstnání.

Ředitel Střední školy stravování a služeb Karlovy Vary Jiří Neumann uvítal snahu kraje zařadit další obory do stipendijního programu. Na druhou stranu si ale není jistý tím, zda to přinese kýžený efekt.

„Problém je, že zájem je daleko vyšší než počet žáků, který přichází. Meritum věci je počet škol a oborová struktura. Od toho se vše odvíjí,“ řekl ředitel.