Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Houbaři si musejí ještě počkat, zatím uspějí jen opravdoví znalci

  16:38aktualizováno  16:38
Houbaři nedočkavě vyčkávají, jak na deště z posledních dnů zareaguje podhoubí. Hlavně na tom bude záležet, kdy začne sezona, která si zatím dává kvůli počasí na čas.

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podle chebského mykologa Jiřího Pošmury by množství vody, které na Chebsku spadlo, mělo k obnovení růstu plodnic stačit.

„Je to katastrofa. Nerostou. Ale kdo ví, kam jít, ten alespoň symbolicky najde. Mám hlášeno, že kolega našel hřib a lišky. Roste také kupodivu například kotrč nebo sírovec, což jsou výborné houby. Narazit je možné i na pstřeň dubový, kterému se také lidově říká masovec, protože rozkrojený připomíná mozaiku skutečného masa, a to i barvou. Na to klasické houbaření si ale budeme muset ještě chvíli počkat, to si lidé zatím neužijí,“ říká Pošmura.

Ten jako předseda Mykologického klubu Slavkovský les první kloboučky vyhlíží snad ještě nedočkavěji než běžní houbaři. Už v sobotu 1. října totiž klub chystá tradiční houbařskou výstavu, která je každoročním zlatým hřebem sezony.

„Tuto sobotu plánujeme mapování růstu hub, které děláme pokaždé týden před výstavou. Veřejnost je vítána. Trasa vede bývalou vojenskou střelnicí v Kynžvartu a tamním parkem. Sraz je v 7 hodin na nádraží v Lázních Kynžvartu, kdy sem přijíždí vlak od Chebu. Uvidíme, snad něco najdeme,“ doufá Pošmura.

Věří také, že houby si nakonec dají říct a před výstavou začnou vystrkovat hlavičky. „Když nebudou, budeme muset výstavu zrušit. To se však, co si pamatuju, ještě nestalo,“ krčí rameny Pošmura.

Houbařské exkurze před výstavou se každoročně účastní desítky lidí, kteří tak přímo v přírodě využívají možnost dozvědět se zajímavosti o houbách, porovnat rozlišovací znaky jednotlivých kousků a nechat si nalezené úlovky odborně určit.

Vlastní výstavu, která se letos koná 1. a 2. října tradičně v budově Správy CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních, pokaždé navštíví stovky lidí. Kromě vzorků čerstvě utržených hub, které členové klubu těsně před výstavou hledají v širokém okolí, lákají návštěvníky zejména ochutnávky houbových pokrmů i recepty na jejich přípravu.

Výstava začíná vždy v 9 hodin a končí v sobotu v 17 a v neděli v 16 hodin.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz