Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Romana Navarová, iDNES.cz

Houby na smaženici začnou růst do týdne, neznámé kusy radši nesbírejte

  • 0
S koncem léta má známý mykolog Jiří Pošmura hodně práce - příležitostní houbaři z okolí i daleka ho žádají o radu s rozpoznáním hub. Není totiž z čeho vařit smaženici a lidé se nechtějí neznámými kusy otrávit. Pro všechny milovníky hub má ale dobrou zprávu - do týdne se začnou objevovat hřibovité houby.

"Už začínají růst hříbky smrkové, někde už jich jde najít i pět pohromadě, jsou vidět i křemenáče. Hlavně v oblastech, kde je vlhčeji a ve vyšších polohách," upozornil předseda Mykologického klubu Slavkovský les Jiří Pošmura.

Sám má velkou výhodu, že si může jako znalec dovolit sbírat i houby, které většina lidí správně nechá v lese, protože je nepozná. K jeho kulinářským specialitám pak patří směs na kyselo naložených hub zvaná ‚Pošmurky‘. Pro většinu lidí to jsou prašivky, ke kterým by se bál méně zkušený návštěvník lesa patrně i přivonět.

"Vidíte, co všechno se dá naložit. Šupinovka kostrbatá, třepenitka maková, různé druhy holubinek, čirůvka fialová, ucho Jidášovo," vypočítal u zavařovací sklenice, jejíž obsah hrál všemi myslitelnými barvami hub, včetně fialové.

Houby poznává i podle emailu

Díky jeho zkušenostem se za jednašedesátiletým mykologem vydávají známí, aby jim pomohl s určením nalezeného úlovku. Stejně tak mu lze poslat snímek a popsat místo nálezu na jeho emailovou adresu, i když ne vždy lze čekat jistý výsledek.

"Některé poznám hned, u některých hub potřebuju vědět, kde rostla, jak voní, nebo se vydat přímo na místo nálezu. Jak říkal známý mykolog Smotlacha, kdo říká, že zná houby, zná houby," upozornil Pošmura a připomíná staré pravidlo, sbírat jen houby, které známe.

V nepřeberném množství se opravdu nevyzná každý. Jen na víkendové výstavě, kterou pořádal Mykologický klub Slavkovský les v mariánskolázeňském sídle CHKO, bylo k vidění na 300 různých druhů z celé republiky. Pořádající klub se na ní pochlubili i Mykologickou kuchařkou, v níž jsou i recepty pana Pošmury.

S mykologem zájemci mohou zajít na procházku

"Nejraději mám klasické řízky, třeba z choroše sýrového nebo z hlívy," řekl mykolog, který připravuje také svůj houbový salát či houbové pečenáče. I v Mariánských Lázních teď rostou například špičky obecné, výborné do polévky.

Pošmura se v houbařských revírech vyzná i v jiných krajích. Například exoticky vypadající lesklorku jehličnanovou sledoval, jak roste v Novohradských horách, a fotil si ji jako téměř všechny své zajímavé mykologické objevy.

Kde jsou v kraji vyhlášené houbařské revíry, nikomu na potkání nevykládá. Občas je ale možné s ním na houby zajít. Spolu s přáteli pořádají mykologické vycházky. Ta nejbližší bude v Chebu 15. října. "Sraz bude v půl desáté u dřevěného mostu pod hradem a půjdeme na Zelenou horu. Nahoře uděláme malou výstavku z nasbíraných hub. Vloni přišlo na přibližně patnáctikilometrovou procházku šedesát lidí," připomněl mykolog.