Chebský hrad letos nabídne návštěvníkům bohatší zážitky.

Chebský hrad letos nabídne návštěvníkům bohatší zážitky. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Hrady v kraji nabídnou poklady i fotky Havlova dvorního fotografa

  • 0
Představení zabavených předmětů ze sbírek, velkou výstavu fotografií Václava Havla či nové expozice. Taková jsou turistická lákadla, která chystají zámky a hrady v kraji v nadcházející sezoně.

Některé z památek v kraji zahájí sezonu už za tři týdny, tedy v době, kdy se lidé z loketského hradu dozvědí, zda se jim vrátí takzvaná Loketská sbírka. Tu začátkem 90. let minulého století zabavil hradu stát. Její návrat vyjednávali zástupci Lokte s ministerstvem kultury a Národním památkovým ústavem.

Neobvyklá setkání na hradech a zámcích

Sérii zajímavých akcí na osmi hradech a zámcích v kraji nabídne pořad Račte dál - setkání s hradními, zámeckými pány a kastelány. Návštěvníky památek čeká každou dubnovou a květnovou sobotu vždy od 15:30. Připraveny jsou také divadelní ukázky, ve kterých ožijí staré příběhy spojené vždy s pamětihodností, ve které se hosté sejdou. Vstupné je 60 Kč.

Termíny prohlídek:
6. 4. - hrad Loket
13. 4. - Horní hrad
20. 4. - zámek Chyše
27. 4. - Seeberg
4. 5. - zámek Kynžvart
11. 5. - zámek Sokolov
18. 5. - hrad Cheb
25. 5. - zámek Bečov

"Podpis dokumentu o navrácení sbírkového fondu očekáváme během tří týdnů až měsíce. Pak bychom rádi předměty doplnili do expozice. Samozřejmě ne všechny bude možné okamžitě vystavit. Jejich vrácení navíc bude spojené s dalšími náklady," uvedl Václav Lojín, ředitel loketského hradu

Mezi sbírkovými předměty, které by se už tuto sezonu mohly objevit v hradních expozicích, je podle Václava Lojína porcelán, nábytek i zbraně. 

Podzemí přiblíží mučírnu

Více zážitků slibuje tento rok svým návštěvníkům také Chebský hrad, jehož prohlídkový okruh se rozšíří o soustavu podzemních chodeb z přelomu 17. a 18. století. V jejich prostorách lidé uvidí expozici útrpného práva, na kterou už několik let s úspěchem láká také hrad v Lokti.

"Naším cílem je letos překonat hranici 50 tisíc návštěvníků," uvedl chebský místostarosta Tomáš Linda. Loni chebskou památku navštívilo téměř 40 tisíc lidí, letos její vyšší návštěvnost podpoří městská kasa přibližně 20 miliony korunami.

Kromě expozice útrpného práva se letos návštěvníci hradu dočkají otevření soukromé lože císaře Friedricha II. v gotické kapli a téměř tří desítek kulturních akcí.

Ty plánují také organizátoři ze Státního hradu a zámku v Bečově nad Teplou. Podle zástupkyně kastelána Kateřiny Rozinkové se mohou lidé těšit například na komentované přehlídky, tesařský workshop nebo oslavy dvoustého výročí, kdy rodina Beaufort - Spontinů koupila bečovské panství.

Vystaví snímky Havlova dvorního fotografa

Přípravy na novou sezonu čekají také zámek Chyše. Po celou sezonu tam bude k vidění výstava fotografií Oldřicha Škáchy, který byl dvorním fotografem Václava Havla.

"Je to opravdu velká výstava, která už byla na řadě míst, a to i v Americe. Vyčleníme pro ni celé západní křídlo zámku, což je asi 200 metrů čtverečních," řekl Vladimír Lažanský, majitel chyšského zámku.

Bez novinek nezůstanou ani ti, kteří se letos chystají na hrad Seeberg. Musejí si ovšem počkat do podzimu, což jim zpříjemní tradiční kulturní akce. Pak si prohlédnou dvě nové expozice.

"První z nich bude věnovaná Třicetileté válce, druhá zavraždění Valdštějna v Chebu. Expozice vzniknou v prostorách bývalé restaurace," prozradil kastelán hradu Lumír Novák.

Zatímco na mnohých kulturních památkách byl přes zimu spíše klid, na Horním hradě tomu bylo přesně naopak. Také tady se lidem otevřou dvě nové expozice v nově omítnutých komnatách.

"Na léto chystáme výstavu doposud vydaných faksimilí společnosti Tempus Libri, druhou bude výstava Müllerovy mapy Čech a Moravy," řekl majitel hradu Pavel Palacký.