Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejistoty kvůli školám jsme si už užili dost, zlobí se starostové

  13:43aktualizováno  13:43
Chceme jistotu a bavit se o budoucnosti škol. To říkají starostové obcí, kde chtěl Karlovarský kraj zavírat vzdělávací zařízení. Návrh hejtmanova náměstka Václava Sloupa ovšem sami komunisté v pondělí stáhli, neměli pro něj podporu.

Návrh stabilizace se měl dotknout také Gymnázia Ostrov, které by kvůli němu přišlo o jednu ze dvou prim. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Gymnázium a obchodní akademie Chodov, loketská průmyslovka, střední odborná škola s učilištěm v Nejdku. Kdykoli v posledních letech sáhla krajská vláda k optimalizaci nebo stabilizaci, tyto tři školy se ocitly na "černém" seznamu.

Lidé z vedení měst, v nichž školy sídlí, už mají podobných stabilizačních plánů dost. Jedním z nich je třeba starosta Chodova Josef Hora (HNHRM). Komunisté sice návrh takzvané stabilizace krajského školství jen pár dní před projednáváním zastupitelů stáhli, žádná výhra to ale není.

"Je to jen další neurčité období, které zažíváme pátým rokem," uvedl starosta a opoziční krajský zastupitel Josef Hora. Rozladilo ho, že takzvaná stabilizace byla utajovaným materiálem, namísto odborně prodiskutovaného tématu.

Nejistota, co s gymnáziem a obchodní akademií bude, podle něj vede k odumírání školy. Pedagogové odcházejí, rodiče do ní nechtějí dávat děti. Podobně je na tom po stažení stabilizace i Loket, který měl přijít o svou průmyslovou školu.

Uklidnit potřebují i rodiče

"Stažení bodu z programu zastupitelstva je pouze první krok, není to však řešení. Chtěl bych garanci, že se škola opravdu rušit nebude," řekl starosta Lokte Zdeněk Bednář (TOP 09). Taková garance by podle něj uklidnila i rodiče dětí.

Na loketskou radnici jich například kvůli zvěstem o zavření průmyslovky volalo dvacet. Po starostovi chtěli záruku, že školu nikdo rušit nebude. Tu jim však nemohl dát, stejně jako jeho kolegové v Nejdku.

"Kraj by měl teď jasně říct, že školy rušit nebude a jaké má do budoucna varianty. Ředitelé totiž mají dlouhodobý plán, podle kterého se musejí zařídit," podotkl nejdecký radní Miroslav Drobný (SPOZ).

Poté, co se na takzvané stabilizaci neshodla v pondělí při jednání krajská koalice, komunisté ji stáhli i ze čtvrtečního jednání zastupitelstva. Podle hejtmanova náměstka Jaroslava Borky (KSČM) padlo na koaličním jednání několik myšlenek, které ještě potřebují analýzu (více čtěte zde).

"Myslíme si, že bychom mohli návrh směřovat tak, že by na sebe brali zodpovědnost ředitelé škol, kteří si myslí, že je jejich zařízení v obci nepostradatelné. Společně se starosty by nesli kůži na trh," vysvětlil s tím, že kraj nemůže dlouhodobě financovat případné schodky ve školství.

Do dotování škol se obce nehrnou

Studentů v kraji stále ubývá a kraj nemá peníze na rozhazování, což byly také některé důvody, proč stabilizace vznikla. Starostové však nejsou z myšlenky o obecní účasti při dotování škol nadšení. Většinou ji vidí spíš jako krajní možnost.

Třeba v Lokti si myslí, že by kraj měl podporovat i malé školy, nejenom obrovské, jako je integrovaná střední škola v sousedním Sokolově.

Opatrně se k myšlence obecního dotování střední odborné školy s učilištěm staví i vedení Nejdku.

O případné podpoře zatím nechtějí spekulovat ani zástupci strojírenské společnosti Witte Automotive, která se školou spolupracuje.

Návrh stabilizace se měl dotknout také Gymnázia Ostrov, které by kvůli němu přišlo o jednu ze dvou prim. Starosta města Pavel Čekan (ČSSD) o dotování třídy také uvažoval.

"Je to však krajní varianta, protože návrh stabilizace vidím jako trestání gymnázia za jeho úspěšnost," konstatoval. S variantami řešení by podle něj měli přijít sami ředitelé škol. Poté by měla následovat odborná diskuse.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz