Jedním z obdivovaných exponátů je už léta tuba vysoká bezmála dva a půl metru....

Jedním z obdivovaných exponátů je už léta tuba vysoká bezmála dva a půl metru. Váží 57 kg a její ozvučník měří v průměru metr. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kraslice dostaly zvláštní dar: hoboje, fagoty, tuby i vzácný klavír

  • 0
Bezmála tři stovky hudebních nástrojů získají Kraslice darem od Karlovarského kraje. Kdysi byly součástí tamní střední školy a učiliště, které před lety zaniklo. Město teď řeší, kam s nimi.

Po jedinečné kraslické hudební škole, která kvůli nedostatku žáků v roce 2010 skončila, zůstaly desítky nástrojů. Jedenácti exponátů se ujalo sokolovské muzeum, o 269 kusů se stará Střední škola živnostenská Sokolov.

Uložila je do budovy, kterou již nepoužívá. Jejich majitelem je kraj, který je daruje Kraslicím. Podle hejtmanova náměstka pro kulturu Petra Zahradníčka má smysl, aby se do města vrátily.

Nástroje pro Kraslice

  • Město získá 296 nástrojů, které nyní spravuje Střední živnostenská škola Sokolov, dalších 11 pak od sokolovského muzea.
  • Sbírka obsahuje například klarinety, flétny, hoboje, fagoty, různé tuby či lesní rohy a klavír, který má hodnotu 40 tisíc korun.

„Kraslice je od nás získají bezúplatným převodem. Jejich pořizovací hodnota je 271 689 korun. Je mezi nimi i pár hezkých kousků,“ řekl.

Kraj podle Petra Zahradníčka sice mohl muzeu svěřit nástroje všechny, jenomže by se do něj vzhledem k jeho charakteru jaksi nehodily. „Navíc mělo svých starostí dost s dolem Jeroným a geoparkem,“ podotknul náměstek.

Podle ředitele Muzea Sokolov Michaela Runda bude součástí předání nástrojů i domluva, že si je mohou od Kraslic v případě potřeby vypůjčit. Darování exponátů Kraslicím se nebrání ani ředitelka sokolovské střední živnostenské školy Ilona Medunová.

„Určitě bude lepší, pokud budou přístupné veřejnosti, než abychom je měly někde zavřené,“ řekla. Škola se stará například o hoboje, fagoty, různé tuby a trubky, ale také o poměrně hodnotný klavír.

O darování hudebních nástrojů už kraj Kraslice požádaly a zastupitelé s tím souhlasili. Jenomže zatím není jasné, jak s nimi město naloží.

„Zatím úplně představu nemáme, protože nejsou z velké části ve stavu, abychom je mohli nějak ukázat. Momentálně ani nemáme podmínky pro to, kde bychom je nyní mohli vystavit,“ uvedl starosta Kraslic Roman Kotilínek.

Mnoho nástrojů navíc podle něj bude nejspíš potřebovat také odborný zásah či ošetření, protože nejsou zrovna ve skvělé kondici. Desítky klarinetů, fléten, hobojů a dalších tak prozatím zůstanou tam, kde jsou.

„Samozřejmě budeme jejich majitelé. Muzeum ale bude mít podle smlouvy právo si je vyžádat, zapůjčit a vystavovat. To všechno smlouva ošetřuje, takže nemůžeme s nástroji jen tak libovolně nakládat ani poté, co budou v našem vlastnictví,“ popsal Roman Kotilínek.

V Kraslicích přitom funguje Spolek přátel města, který už několik let zachraňuje tamní nejstarší měšťanský dům. Kraslické patrioty v jejich snaze podporuje město, kraj i řada soukromých sponzorů. Zda by se v hrázděnce našly vhodné prostory pro nástroje, je ovšem podle starosty otázkou.

„Všechny by se tam asi nevešly. Hrázděnka zase není tak veliká a navíc není dokončená. Jde to podle toho, jak se podaří sehnat peníze. Uvidíme, co v ní vznikne,“ řekl. Nějaké nápady už podle něj existují - například na kraslické muzeum, zatím je ale všechno na začátku.