Sinice ve vodách přehrady Skalka pod vyhlídkou Egerwarte.

Sinice ve vodách přehrady Skalka pod vyhlídkou Egerwarte. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Přemnožené sinice zastavily koupací sezonu na přehradě Skalka

  • 4
Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Skalka u Chebu. Důvodem je velké množství sinic, chlorofylu a vodního květu. Skalka je tak prvním přírodním koupalištěm v kraji, který zákaz postihl.

Kvalita vody ke koupání se ale zhoršuje i jinde v kraji. Voda se ohřívá a nežádoucí organismy se ve vodě množí závratným tempem.

„Vedle Skalky patří k tradičně problémovým nádržím i například Velký rybník u Hroznětína. Při posledním odběru už zde byla voda ke koupání nevhodná. Myslím, že vzorky, které zde odebereme příští týden, už budou natolik špatné, že nezbyde, než koupání zakázat i zde,“ uvedla Irena Lupínková z Krajské hygienické stanice v Karlových Varech.

Hygienici sledují kvalitu vody na více než dvou desítkách přírodních koupališť. Rozbory dělají přibližně v polovině nádrží. V řadě z nich už má voda také zhoršenou kvalitu.

Například na Rolavě, v novosedelském rybníku Velká Anna nebo na několika místech přehradní nádrže Jesenice, kde je možné v některých oblastech dokonce pozorovat ojedinělé vločky sinic.

Naopak bez problémů je voda na mariánskolázeňském přírodním koupališti Lido, na koupališti Michal u Sokolova, v Tatrovicích či v rybníku Tajch u Šindelové. V pořádku byla i měření v Habartově a to jak v nádrži Boden tak na koupališti na Rádě.

Na sinice jsou citlivé hlavně děti

V řadě dalších koupacích míst v kraji však hygienici kvalitu vody nesledují. Odborníci doporučují proto věnovat pozornost kvalitě vody a v případě, že je voda zakalená nebo se zde dokonce objeví vodní květ, se zde nekoupat. V opačném případě lidem ale i zvířatům hrozí zdravotní potíže. Většina sinic je totiž toxická a zdraví nebezpečná.

Při nechtěném polknutí se mohou dostavit různé projevy žaludečních a střevních obtíží, malátnost, bolest hlavy.

Při dlouhodobém vlivu toxinů sinic hrozí dokonce porucha funkce jater. Riziko se zvyšuje zejména u malých dětí, které jsou citlivější.

„Sinice se v nádržích vyskytují běžně. Přes zimu přežívají v sedimentech u dna, jakmile se voda oteplí, začnou se množit. Ke zdárnému růstu potřebují dostatek kyslíku a potravu, nejčastěji fosfor. Tento biogenní prvek se ve velkém množství vyskytuje například v odpadních vodách,“ vysvětlila Irena Lupínková a doplnila, že některé druhy sinic mají schopnost vystoupat k hladině a hromadí se zde v podobě zelené kaše nebo drobných zelených částeček. Právě takovému hromadění sinic se říká vodní květ. Ten je také nejvíc toxický.

Hygienici doporučují se ve vodě se sinicemi nekoupat nebo nanejvýš deset minut. Po koupeli je vhodné se osprchovat čistou vodou.