Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Napravo pec, nalevo výrobní pás. Industriální turistika láká stále víc

  13:52aktualizováno  13:52
Na hrad? Do muzea? Do fabriky! Rostoucí zájem o industriální turistiku se stává trendem. Přibývá lidí, kteří chtějí vidět, jak se co vyrábí přímo na místě.

Mezi vyhledávané cíle turistů patří i karlovarská sklárna Moser. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Devět tisíc devět set devadesát osm, devět tisíc devět set devadesát devět a deset tisíc. Malá Terezka z novorolské školky se stala jubilejním hostem návštěvního okruhu porcelánky Thun 1794 v tomto roce.

Lákat návštěvníky přímo do provozu začali v Thunu před třemi lety. Za prvních 365 dní si do fabriky nalezlo cestu 1200 lidí. Rok poté už to bylo pět a loni osm tisíc.

„Mysleli jsme, že to už nejde překonat, ale opak byl pravdou. Letos se tu v jeden den otočilo i přes 150 lidí a byly tady výpravy i ze Spojených států amerických nebo Argentiny,“ popsal letošní rekordní rok průvodce Jaroslav Dolina.

Vliv na návštěvnost měly i děti ze škol a školek. „Ukážeme jim v praxi, jak vzniká hrneček a co se s ním musí stát, než se dostane k nim na rodinný stůl. Navíc jako bonus si ho na konci sami vyzdobí a odnesou domů,“ popsal Dolina.

V příštím roce chtějí v areálu navíc pořádat oslavy porcelánové svatby (dvacetileté výročí) nebo dětské oslavy v porcelánové školičce. „Největší radost ale máme z toho, že se o nás lidé dozvídají od svých přátel. Není lepší reklamy,“ dodal průvodce porcelánkou.

Příliv turistů hlásí i muzeum a továrna na likér Becherovka. Po mírné krizi, která byla zapříčiněna odlivem ruských návštěvníků, se i díky velkému zájmu především Čechů a Němců podařilo vrátit na podobná čísla jako před krizí.

„Dříve u nás bylo téměř 60 procent návštěvníků z Ruska, dnes je to šest procent. Letos nám statistiky opravdu rostou. Jako hlavní důvod vidíme především bezpečnostní situaci v Evropě,“ okomentovala nový trend manažerka muzea Becherovky Lada Naidrová.

Za návratem zájemců je od minulého roku i novinka v podobě možnosti navštívit výrobní závod na karlovarský „třináctý pramen“.

„Abychom ukojili zvědavost některých návštěvníků, je nyní každé úterý možnost vidět naši bohatickou továrnu. Do ceny jsme zahrnuli dopravu i některé další náklady, a tak prohlídka vyjde na 600 korun. Přesto je o to velký zájem,“ uvedla Naidrová, která vzpomněla na 85letou paní, která dostala návštěvu jako dárek.

„Celý život pije Becherovku, proto chtěla vidět, jak se její oblíbený likér vyrábí. Doprovodila ji celá rodina, bylo to moc hezké,“ prozradila manažerka muzea Becherovky.

O patnáct procent více turistů, to hlásí karlovarská sklárna Moser. „Návštěvnost sklárny Moser se každý rok zvyšuje a v letošním roce překročíme hranici 40 tisíc návštěvníků,“ potvrdila stoupající trend industriální turistiky mluvčí společnosti Hanka Wollerová.

„Nabízíme prohlídky sklářského muzea Moser s více než tisíci exponáty mapujícími 160letou historii sklárny i nahlédnutí do sklářské huti, kdy návštěvníci přihlížejí zrodu křišťálových děl z rukou mistrů sklářů,“ pobídla případné zájemce Wollerová.

Podobně mohou navštívit lidé továrny při dnech otevřených dveří. Mezi oblíbené patří například výrobna hraček Playmobile v chebské průmyslové zóně.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz