Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mariánskolázeňská nemocnice akutně shání lékaře. Chce zachránit internu

  14:51aktualizováno  14:51
Interna v mariánskolázeňské nemocnici je od května kvůli odchodu primáře mimo provoz. Vedení nemocnice se poslední akutní lůžkové oddělení snaží zachránit a shání nového lékaře, aby mohlo interní oddělení od 1. července zase začít fungovat.
Vedení nemocnice shání lékaře, aby mohlo k 1. červenci znovu otevřít akutní lůžkové oddělení. (Ilustrační snímek)

Vedení nemocnice shání lékaře, aby mohlo k 1. červenci znovu otevřít akutní lůžkové oddělení. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Lázeňská nemocnice, jež z 86 procent patří firmě Západní zdravotní a ze 14 procent městu, se dál potácí na hranici bytí a nebytí. Jednatel Antonín Strolený informoval před pár dny mariánskolázeňské zastupitele, že na dva měsíce provoz interny přeruší.

"A že prý bude shánět lékaře, protože od července by oddělení zase rád otevřel. V den zasedání zastupitelstva se takhle domluvil s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Je to o personální politice. Kdyby se dal lékař sehnat tak lehce, interna by fungovala dál," řekl místostarosta Petr Horký.

Nemocnice bývá někdy považována za důležitou zálohu pro lázeňské domy. Předseda představenstva společnosti Léčebné lázně Mariánské Lázně Lev Novobilský označil omezení služeb špitálu za špatný signál nejen pro hosty, ale i obyvatele města. Proti zrušení akutních lůžek v prosinci 2012 místní protestovali (čtete zde).

"Znamená to poškození kvality města. Když nemocnice přestane své služby poskytovat, tak je to nepříjemné pro naše klienty, ale hlavně pro zdejší rodiny s dětmi a pro starší lidi. Nevidíme to rádi. Prodloužené cestování za ošetřením a akutní péčí nás v každém případě postihne," poznamenal Novobilský.

Město už letos nepřispěje

Podle starosty Zdeňka Krále musel z nemocnice odejít primář, který kvůli zdravotním problémům svou funkci už nezvládal. "Teď se jedná se Sokolovem o výpomoci, ale podrobnosti nám jednatelé nemocnice nesdělili."

Král šel v pondělí na valnou hromadu, aby tam zastupoval město, ale schůze majitelů špitálu se nakonec nekonala. Vedení sokolovské nemocnice pomoc Mariánským Lázním už potvrdilo.

"Dohodli jsme se na nějaké formě spolupráce, aby tamní péče mohla zůstat zachována. Snažíme se najít řešení," řekl Joža Lokajíček, mluvčí firmy Nemos, která provozuje nemocnice v Sokolově a Ostrově.

V mariánskolázeňské nemocnici se navíc podle Krále schyluje k ukončení nepřetržitého provozu chirurgické ambulance.

"Režim bude jiný. Výkonů je totiž málo, nedá se to ufinancovat. Město loni na ztrátu přispívalo sumou 3,5 milionu korun, letos už s žádným příspěvkem nepočítáme," řekl starosta s tím, že ambulance by 24 hodin denně pracovala jen o víkendech.

Propad "látá" penězi na investice

Předseda dozorčí rady Nemocnice v Mariánských Lázních Jiří Chval vidí hlavní problém v nedostatku personálu. A také v nezájmu pacientů. "Měli jsme sice 27 lůžek, obsazeno jich bylo zhruba osm. Všichni tvrdí, že tu nemocnice zůstat musí, ale v podstatě by stačila jakási virtuální, protože není využívána."

Vizualizace nového nemocničního pavilonu v Mariánských Lázních, který má mít

Vizualizace nového nemocničního pavilonu v Mariánských Lázních, který má mít tvar teploměru.

V posledních letech se podle Chvala dostala nemocnice do katastrofálního finančního propadu. "Vloni to bylo minus 24 milionů. Řeší se to z rezervy připravené na investice. Například na neuskutečněnou stavbu nového pavilonu ve tvaru teploměru," zmínil Chval.

Peníze na "teploměr" nechal v Mariánských Lázních ještě bývalý majitel nemocnice Roman Šmucler, když její většinový podíl v roce 2011 prodal. V roce 2012 se špitál dostal do velkých potíží. Nový vlastník – firma Západní zdravotní, zrušil lůžkové chirurgické i urologické oddělení, jednotku intenzivní péče a operační sály.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Najdete na iDNES.cz