Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skiareály utratí miliony, řadě z nich ale pokazily plány slabé zimy

  16:11aktualizováno  16:11
Ačkoliv léto skončilo teprve před pár dny, některé skiareály v kraji už vyhlížejí sníh. Do příprav na zimní sezonu ale většinou investují méně peněz než v minulých letech. Výjimkou je největší středisko regionu, Klínovec.

Technické zázemí nejdelší krušnohorské lanovky. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jeho zaměstnanci právě dokončují několik věcí, které usnadní pohyb lyžařů po areálu. Vedení střediska se podařilo získat souhlas pro prodloužení modré sjezdovky Turistická, zároveň rozšířilo problémovou část sjezdovky Přemostěná, a to pod mostem přes silnici. Součástí novinky je i posílené zasněžování.

„Díky této několikamilionové investici se výrazně zlepšilo napojení sjezdovky Turistická na lanovku Suzuki, takže daná část areálu se stává pro všechny návštěvníky mnohem atraktivnější,“ zhodnotil manažer střediska Adam Svačina.

Úpravy bude mít Klínovec hotové zhruba do deseti dnů. Současně s tím připravuje na první sníh i tamní lanovky. Pokud by teď podle Adama Svačiny začalo mrznout, může už Klínovec klidně spustit provoz. Reálně ovšem odhaduje, že by to mohlo být až začátkem prosince.

Skiareály si mohou dovolit jen menší investice

Ne všechna střediska si po minulých sezonách ovšem mohou podobně vysoké investice dovolit. „Letos se nadechujeme, protože poslední tři zimy nebyly nic moc. I přesto jsme ale investovali a projektujeme druhou sedačkovou lanovku. Postavíme ji ovšem až příští rok,“ uvedl Jiří Lhota, jednatel Skicentra Bublava - Stříbná.

Areál už lanovku nakoupil, víc ale nestihl projektově ani investičně připravit. Počítá ale s tím, že posílí zasněžování, což vyjde do milionu korun.

„Není to nic velkého, ale do zasněžování jsme investovali už minulou sezonu. Rádi bychom areál spustili začátkem prosince. Letos to bylo až 5. ledna, takže jsme přišli o celé Vánoce, a ty už se dohnat nedají,“ povzdechl si Jiří Lhota. Ty letošní budou sice krátké, neboť většina svátků vychází na víkendy, jednatel ale věří, že lyžaři na Bublavu přijedou.

Ještě minimálně měsíc a půl potrvá letní provoz ve středisku Mariánky v Mariánských Lázních. I tam se ale lyžaři s investicemi setkají.

„Pravděpodobně ještě doplníme nějakou zasněžovací techniku, respektive budeme doplňovat koncová zařízení, tedy sněhová děla,“ uvedl vedoucí střediska Vladimír Černý. Pak už budou v Mariánských Lázních čekat na mráz a provoz by chtěli spustit nejpozději do Vánoc.

Do zasněžování by rádi investovali i v Aši, které tamní skiareál patří. Podle vedoucího provozu Jiřího Franka musí být ale středisko vzhledem k předešlým zimám rozumné.

„Vloni jsme udělali úpravy sjezdovek, přičemž sjezdovku číslo tři jsme výrazně vylepšili. Loňská zima nám ale bohužel dovolila, abychom ji měli v provozu pouhý jeden víkend. Pro spoustu lidí proto bude pro tento rok novinkou,“ uvedl.

I přesto zkusí Jiří Frank ještě vyjednávat o penězích, které by pomohly posílit zasněžování. Lidé z Aše a okolí totiž podle něj lyžovat chtějí, jen podmínky jim zatím moc nepřály. „Za ten jediný víkend, kdy byla sjezdovka číslo tři v provozu, jsme prodali tři tisíce lístků,“ zmínil Jiří Frank.

Do vylepšení areálu investoval i Skipot v Potůčkách. Kdo tam bude chtít přijet, najde nyní ubytování přímo u sjezdovky. „Máme hotových osm apartmánů. Otevřeli jsme je už během loňské zimy, ale fungovaly jen v omezeném provozu. Teď už jsou plně funkční,“ řekl provozovatel střediska Marek Plachý.

Naopak žádné investice pro letošní sezonu neplánuje nejmladší skiareál v kraji, a to krušnohorský Plešivec. Podle jednatele Petra Voráčka je v současné době středisko natolik moderní, že není třeba jej dále zlepšovat.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz